Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Vajinismus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vajinismus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vajinismus nedir?

Halk dilinde cinsel ilişkiye girememe ya da zorlanma olarak bilinen vajinismus kadınlarınında yaşadığı bir durumdur. Yaşanan bu olay aslında, vajinal kasların istem dışı kasılmasından dolayı ortaya çıkar. Hatta bazı kadınlar, doktora muayeneye gittiklerinde, kontrol masasına yatacakları zamanda dahi yaşayabilmektedirler.

Vajinismus’ un çeşitleri var mıdır?

Vajinismus, kendi içinde iki farklı türde adlandırılan bir olaydır. Birincisi; Primer Vajinismus’ tur. Bu türde yaşanan durum; cinsel hayatın başlamasıyla görülen ve hiçbir şekilde cinsel ilişki yaşanamamasıdır. İkincisi ise; Sekonder Vajinismus. Bu türde de; sağlıklı bir cinsel ilişki yaşanırken, bir olaydan sonra ilişkiye girilememesi veya zorlanma yaşanmasıyla oluşur. Her iki türdeki vajinismus ankara kadın doğum uzmanlarıyla görüşülerek tespit edildikten sonra atlatılabilecek durumlardır.

Vajinismus yaşanmasında hangi faktörler etkendir?

Kişilerin vajinismusu yaşamasında birden fazla faktör etken olabilmektedir. Bunlar; cinsel taciz ya da tecavüz, psikolojik bir travma yaşanmış olması, kürtaj, düşük veya jinekolojik muayene korkusu, cinsel ilişkiye ilk girildiği zaman ağrı hissedilmesi, dini inançlar veya tabular, kişinin sahip olduğu korkular, toplum ve çevresel faktörler, cinsellikle ilgili öğrenilen yanlış bilgiler olarak sıralanabilir. Tüm bu konularla birlikte vajinismus ankara sınırları içerisindeki uzmanlar yardımıyla ortadan kaldırılabilecek ya da azaltılabilecek durumlardır. Önemli olan kişinin kendisini fark etme çabasıdır. Vajinismus hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler, divakadin.com web sayfasını ziyaret edebilir ve istedikleri bilgilere ulaşabilirler.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396