Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Kürtaj istenmeyen gebelikler ya da bir hastalık sonucunda kadınların başvurduğu gebelik tahliye işlemidir. Ülkemizde gebelik 10 ncu haftaya kadar yasal olarak uygulanmaktadır. Hastanın son adet tarihinin ilk günü gözönüne alınarak hesaplanır. Kürtajın yasal olarak yapılabilmesi açısından kadının reşit olması ve kişiden yazılı onay alınması gerekmektedir. Eğer kadın evli ise, eşinin onayı mutlaka alınmalıdır. Kürtaj işlemi hamileliğin sonlandırılması dışında rahmin içinde oluşan hastalıkların tanısı açısından biyopsi veya tedavi amaçlı bir işlem olarak da uygulanır. Bütün bu işlemler, genel anestezi veya lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi olarak algılanmamalıdır.

Genelde, gebelik kesesi rahmin içerinde 5 haftadan sonra görülür. Kürtaj işlemi yapılmadan önce muhakkak ultrasonografi eşliğinde muayeneniz doktorunuz tarafından yapılmalı ve gebeliğin haftası belirlenmelidir. Çünkü gebelik çok başlarda olduğunda gebeliğin devam etme riski olacağından 5 inci veya 6 ncı haftaları beklemekte fayda vardır. İşlem öncesi hastaya 5 saat önce aç gelmesi ve su içilmemesi gerektiği söylenmelidir.

Kadının gebeliğinin 6 ncı haftasında 5 dakika, 6 ila 10 ncu hafta arasında ise, 5 ila 15 dakika arasında kürtaj işlemi sürmektedir. İşlem sonrasında uyanma süresi genellikle 5 dakikadır. Genel anestezi ile yapılan bir işlemde hastanın uyanması açısından bu süre uzayabilir. Hasta 1 saat dinlendirilir ve anestezi etkisi azaldıktan sonra evine gidebilmekte ve normal yaşantısına dönebilmektedir. Kürtajın kişilerde psikolojik etki yaratabileceği de düşünülerek genel anestezi tercih edilmelidir. Hamileliğin 5 ve 9 uncu haftalarında uygulanan kürtaj işlemi vakum yöntemi ile uygulanmaktadır. Bu sistemin uçları plastik olup, tek kullanıldıktan sonra atılmalı ve tekrar kullanılmamalıdır. Kürtajdan sonra bazen hiç kanama görülmeyebilir bazen de belli sürelerle, ara ara kanamalar olabilir. Genel olarak bu tür vajinal kanamalar normaldir ve zamanla azalma görülecektir. Kürtaj işleminden sonra hastaya 1 hafta sonrasına mutlaka kontrol randevusu verilmeli ve rahmin içinde parça kalıp kalmadığı kontrol edilmelidir.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396