Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

SAĞLIK KÖŞESİ

Hipermenore (Adet Kanamaları)

Hipermenore (Adet Kanamaları)

Genel olarak, kadınların çoğunda zaman zaman adet düzeninde gecikmeler, ara kanamalar ya da sapmalar yaşanabilir. Normal şartlarda devam eden adet kanamalarının, süresinde olması ama kanama miktarının fazla olmasına Hipermenore diyebiliriz. Adet düzenindeki bu tür problemlerin hiçbiri normal değil ve altında yatan birçok nedenin olduğu ve mutlaka araştırılması gerektiği bilinmelidir.

Adet Kanamaları

Adet kanamalarının çok uzun sürmesi günde 3-5 pedden fazla değiştirilmesi genelde fazla olarak kabul edilmektedir. Kanamaların fazla ve uzun sürmesi kansızlığı da neden olabilmektedir. Adet dönemlerinde adet miktarındaki artışların en önemli nedenleri rahim kaslarında myom olması ya da adenomyozis denilen rahim kaslarındaki kasılma işlevinin bozulmasıdır. Ayrıca, polikistik over, aylık veya 3 aylık vurulan iğneler, spiral kullanımı, polip, rahim içinde oluşan enfeksiyonlar, kanama ve pıhtılaşma sistemini bozan çeşitli kan ve karaciğer hastalıkları da bu tür sorunlara neden olabilir. Yüzde doksan oranında uterus ve adneslerde tespit edilen lezyonlarda hipermenoreye sebebiyet verebilir.

Hipermenore dediğimiz bu probleme tanı koyabilmek adına ultrason eşliğinde yapılan vajinal muayene ve bunun yanı sıra bazı hormon tahlilleri ve rahim içinden alınan parçalarla kesin teşhisi sağlayabiliriz. Normal adet düzeninde meydana gelen anormal kanamalar her zaman kisti, myomu ya da en kötüsü kanseri işaret etmez. Kadının farkında olmadan yoğun bir kanama ile birlikte bebeğinin düşükle sonuçlanması da en sık rastladığımız bulgulardan birisidir.

Hipermenorenin Tedavisi (Adet Kanaması Tedavisi)

Hipermenorenin tedavisi aşamasında myom veya polip gibi etkenler varsa bunlar cerrahi bir işlem olan ameliyatla alınması gerekir. Eğer etken spiral olarak değerlendiriliyorsa çıkartılması gerekebilir. Ayrıca, 35 yaşından sonra oluşan yoğun kanamaların nedeninin araştırılması maksadıyla, probe kürtaj yöntemi ile rahim içerisinden parçalar alınabilir. Yine, bazı hastalarda adet düzenleyici hormonal ilaçlarla tedavileri sağlanabilir. Kansızlığa karşı kan yapıcı tedbirlere başvurulmalı, çok şiddetli ve uzun kanamalarda östrojen tedavisi, hormonlu RİA (Mirena) gibi çeşitli durumlar uygulanmalıdır. Bütün bu uygulamalardan sonra tedaviden sonuç alamıyorsak özellikle 40 yaşını geçmiş hastalarda son çare olarak histerektomi düşünülmelidir.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396