Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

SAĞLIK KÖŞESİ

En sağlıklı doğum kontrol yöntemi nedir?

En sağlıklı doğum kontrol yöntemi nedir?

En sağlıklı doğum kontrol yönteminde, ailelerin doğru bilgiye dayalı olarak bilinçli ve gönüllü bir seçim yapmaları gerekmektedir. Eşler arasında ortak bir karar verilerek güvenilir yöntemler seçilmeli ve en sağlıklı doğum kontrolü konusunda danışmanlık hizmeti alınmalıdır. Böylelikle, istenmeyen gebeliklerden sağlıklı ve etkili bir biçimde korunabilirsiniz.

Kadınlara yönelik en sağlıklı doğum kontrol yöntemi

Kadınlara yönelik en sağlıklı doğum kontrol yöntemi olarak deri altı implantları ve ülkemizde ve dünyada hormonlu ya da hormonsuz spiral olarak adlandırdığımız rahim içi araç veya kondom gelmektedir. Bunun dışında, hormonlara dayalı yöntemler gebeliği önleme açısından en iyisi olarak kabul edilmektedir. Doğum kontrol aşıları, doğum kontrol hapları, vajinal halka ve kondom (prezervatif) bu sınıftan kabul edilmekte olup, özellikle kesin çözüm dediğimiz tüp ligasyon işlemi kadının tüplerinin bağlanması ve erkekte kanalların bağlanarak kısırlaştırılması başarılı bir korunma ve en sağlıklı doğum kontrol yöntemidir. Geleneksel yöntemler arasında en çok tercih edilen iki yöntemden birincisi geri çekilme ve ikincisi takvim yöntemidir. Ülkemizde kadınların çoğu halen %20’si oranında geleneksel yöntemi tercih etmektedir. Ancak, bu yöntemler planlanmayan ve istenmeyen gebeliklerle bir kısmı da kürtajla sonuçlanabilmektedir. Bu tür işlemler, hem fiziksel hem de psikolojik olarak anneye zarar verebilmekte, en önemlisi de annenin sağlığı tehlike altına girebilmektedir.

Dolayısıyla, bu kadar seçenek arasından en sağlıklı doğum kontrol yöntemini seçmek bazen eşler arasında göz korkutucu da olabilmektedir. Kişilerin farklı yaşam dönemlerinde farklı tercihleri olabilmekte ve böyle durumlarda kişinin mutlaka genel durumu da gözden geçirilmelidir. En sağlıklı doğum kontrol yönteminin size uygun olup olmadığı araştırılarak en doğru tedavi yöntemi üzerinde karara varılmalıdır. Çünkü bazı doğum kontrol yöntemleri sağlık sorunlarınızla uyumsuzluk gösterebilmektedir. Geçmişinizde geçirdiğiniz hastalıklar, ailelerden gelen bir takım hastalık riskleri, yaş ve yaşam tarzınız her zaman dikkate alınmalıdır. Bu hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için, en sağlıklı doğum kontrol yöntemleri en etkin biçimde kullanılarak, ailelerin ve toplumun yükü azaltılmalı, en önemlisi de annenin sağlığı koruma altına alınmalıdır.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396