Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Cinsel isteksizlik, yeteri kadarı cinsel uyarının olmasına rağmen partnere karşı cinsel istek duyulmaması olup, cinsel istek bozuklukları olarak değerlendirilir.

Kadın veya erkekte meydana gelen cinsel isteksizlik mutlaka birlikte tedavi edilmeli, özellikle çocukluk dönemlerinde yaşanan cinsel travmaların kadınlarda cinsel isteksizliğin en büyük nedeni olabileceğini ve erkekler tarafından kadına dayatılan cinsel performans baskısının kadını cinsellikten soğutabileceği düşünülmelidir. Uyarılma ve orgazm evresinde erkekten kaynaklanan erken boşalma gibi nedenlere bağlı olarak başarısızlıkla sonuçlanması kadınlarda olumsuz duygular yaşatmaktadır ve bu durum cinsel isteğin bastırılması ile sonuçlanabilir.

Kadınlarda cinsel isteksizlik gibi sorunların son yıllarda artış gösterdiği bilinmektedir. Cinsel sağlık açısından önemli olan bu sorun zamanında tespit edilmeli ve özel cinsel terapilerle çözülmelidir. Bazı kişilerde cinsel isteksizlik stres, yoğun iş yaşamı gibi etkenler yüzünden görülebilir. Kadınlarda cinsellikle ilgili olan sorunların en yaygını olan cinsel isteksizlik, yaşa bağlı olarak da artış göstermektedir. Yaşın ilerlemesi sorunun daha fazla görülmesinde büyük etkendir.

Kadınların tedavi edilmesi için, öncelikle jinekolojik muayeneden geçirilmesi gerekir. Muayene esnasında cinsel arzunun etkilenebileceği fiziksel nedenler araştırılmaktadır. Kişinin cinsel işlev bozukluğunu çözmek için yapacağı ilk şey cinsel problemi olduğunu kabullenmelidir. Partnerler karşılıklı olarak konuşabilmeli birbirlerini yargılayıcı ve olmaktan kaçınmalıdır. Cinsel problem bir kişiye bağlı olabilir ancak iki kişiyi etkiler, bu nedenden dolayı ortak bir problem olarak ele alınmalıdır. Cinsel ilişkide ağrıya neden olacak problemler, kronik rahatsızlıklar, nörolojik sorunlar, kullanılan ilaçlar olarak değerlendirilir. Terapide cinsel sorunu tetikleyen bilinçaltında yatan fiziksel ve psikolojik nedenler araştırılmalı ve düzeltilmelidir. İlaç kullanımına bağlı cinsel fonksiyon bozukluğu varsa ilacın bırakılması ya da dozunun ayarlanması gerekmektedir. Sorunun tespiti için cinsel terapistlere başvurulmalıdır.

Yeni bir bakış açısı olarak cinsellikte, terapistin tecrübesiyle sorunlar çözülmeye çalışılır. Bu tedaviden sonra kişinin bedenini tanıması için, davranışsal terapi uygulanır. Kadında cinsel isteksizlik sorununun çözülmesi, eşin desteğiyle birlikte 6 ila 12 seansta çözülür. Kadının eşiyle ilgili sertleşme, erken boşalma gibi problemleri varsa, bunlarda eş zamanlı tedavi edilir. Cinsel tedavide rahatlama, gevşeme, masaj, cinsel birleşme tekniklerinin öğretilmesi, mastürbasyon, cinsel pozisyonların değerlendirilmesi ise ayrıca önemlidir.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396