Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

ORGAZM BOZUKLUKLARI

Gerek cinsel birleşme sırasında gerekse klitoral uyarılma sonucu (mastürbasyon gibi) orgazmın gecikmesi ya da olmamasıdır. Bazen kadındaki orgazm güçlüğünün temel nedeni, erkekteki erken boşalmadır.
Orgazm Bozuklukları

Kadında Orgazm Bozukluğu

Gerek cinsel birleşme sırasında gerekse klitoral uyarılma sonucu (mastürbasyon gibi) orgazmın gecikmesi ya da olmamasıdır. Bazen kadındaki orgazm güçlüğünün temel nedeni, erkekteki erken boşalmadır. Bu nedenle problem çok detaylı sorgulanmalıdır.

Erkekte Orgazm Bozukluğu

Yeterli bir cinsel ilişki sırasında, sürekli ya da yineleyici bir biçimde orgazmın gecikmesi ya da olmamasıdır.

Prematür Ejakulasyon (Erken Boşalma)

Erken boşalma, eşin cinsel doyuma ulaşmasından önce oluşan boşalmadır. Çok az bir cinsel uyarılmayla, kişinin istemesinden önce, vajene girmeden önce ya da girer girmez olabilir. İlk kez ilişkiye giren genç erkeklerde sık görülür. Önemli olan birleşmenin her iki eş için tatmin edici olup olmadığının sorgulanmasıdır. Genellikle stres, alkol, psikolojik hastalıklar ve cinsel ilişkinin seyrek olması sonucu ortaya çıkabilir.

 • Aynı anda orgazm olmak şehir efsanesi mi?

  Bazı kişiler, mutlu bir cinsel ilişkinin yaşanması için mutlaka birlikte orgazm olmaları gerektiğine inanır. Ancak erkek ve kadının birbirinden farklı olan fizyolojisi, kişilerin orgazm olacakları anı tam olarak belirleyememelerine sebebiyet verir. Birbirlerinin cinsel yanıtlarını tam olarak ve anında bilememeleri gibi birçok nedenle, çiftler nadiren aynı anda orgazm olur.

  Eşlerin birbirini tanıması ile bağlantılı olan bu durumda, aynı anda orgazm olmak aslında bir şehir efsanesi değil. Uzun süre birlikte olan partnerler, aynı anda boşalma fikrine sabitlenip kontrollü bir sevişme yaşadıklarında birlikte orgazm olabilirler. Yine de bu anların bire bir örtüştüğünü söylemek pek mümkün değil. Bununla beraber aynı anda orgazm olmak, iyi bir cinsel ilişkinin ya da daha çok zevk almanın gerekli koşullarından değildir. Fakat birlikte orgazm olmanın önemli ve gerekli bir husus olduğu fikri, birçok kişinin cinsel ilişkiden hoşnutsuz olmasına yol açıyor. Oysa ki orgazm birkaç saniye sürer Saatlerce sevişebilir ancak.

  Orgazma odaklanıp sevişmenin tadını kaçırmayın!

  Aynı anda orgazm olmak beklentisi nedeniyle, kişinin kendisinin ve partnerinin cinsel yanıtlarıyla gereğinden fazla ilgilenmesi sevişmenin keyfini kaçırabilir. Bu durum bizi sevişen kişi olmaktan çıkarıp, sevişmenin gözlemcisi haline getirebilir. Ayrıca aynı anda olması hedeflenen orgazmı kişisel olarak da yok edebilir. Aslında orgazm, siz sadece sevişmeye ve aldığınız cinsel hazza odaklandığınızda yaşanabilecek iken, “partnerim orgazm olacak mı?” kaygısıyla bozulup kaybolabilir.

  Kadınlar cinsel doyumda daha şanssız.

  Kadın ve erkeğin orgazmı yaşamasındaki farklılık, toplumumuzun genel sosyokültürel yapısıyla da çok ilgili. Kadının cinsel eğitimi çok daha geç başladığı ve birden fazla partnerle tecrübe yaşama şansı bulamadığı için cinsel doyumda daha şanssız. Yetiştirilme tarzı erkeğin kendisini ve kendi cinsel organını kadından ve kadının cinsel organından daha değerli hissetmesini sağlıyor. Çoğu zaman farkında olmasa da kadını kendisini cinsel yönden doyurması gereken bir canlı olarak görebiliyor. Kendisinin de kadını tatmin etmesi gerektiğini bilmiyor. Bilse de bunun için hassasiyet gösterilmesi gerektiğini bilmiyor ve kendisi orgazm olana dek canının istediğini yapıyor. Kadın ise karşılanmayan beklentileri nedeniyle keyif almadığı bir sevişme geçirip, hayatının önemli rollerinden birini oynuyor.

  Erkekler daha çabuk, Kadınlar daha yavaş uyarılıyor ama...

  Kadın ve erkeğin fizyolojik farklılıkları cinsel yanıtlarının da farklı olmasına yol açıyor. Genellikle erkekler daha çabuk, kadınlar daha yavaş uyarılırken bu durum yaş ilerledikçe değişiyor. Erkeklerin uyarılması biraz uzarken, kadınlar ise yaşları ve cinsel deneyimleri artması nedeniyle daha hızlı uyarılmaya başlar. Çoğu erkek için en uyarıcı durum, cinsel birleşmedir. Birçok kadının orgazmı için cinsel birleşmeden önce klitorisin doğrudan uyarılması, bazı kadınlar için de cinsel birleşme sırasında da klitorisin doğrudan uyarılmasının sürdürülmesi gerekir. Erkeğin orgazma ulaşma süresini mümkün olduğunca uzun tutması gerekir. Çünkü orgazm taklidi yapan pek çok kadını buna iten sebep, erkeğin erken boşalma sorunu yaşaması. Orgazmı kolaylaştırmak için bazı jeller kullanılabilir. Son yıllarda uygulanmaya başlanan G noktasına dolgu işlemi de yapılabilir.

SORULARINIZI CEVAPLIYORUM
 • D
  Derya25.08.2018

  Hocam 20 yaşındayım evliyim klitoral orgazm yaşayamıyorum ne yapmam gerek?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Gel konuşalım kuzu burdan olmaz

 • D
  Daisy17.08.2018

  Merhaba. Klitoral orgazm ile vaginal orgazm aynı şey midir? Yani aynı mı hissederiz?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Değil kuzu ama eş zamanlı da olabiliyor

 • G
  Gzm12309.08.2018

  iyi aksamlar hocam benim sorunum 6 yillik evli olmama ragmen iliski sirasinda orgazm yerine aci duymamdi yanma ve kasiklarda agri hissediyorum yuzyuze gorusme imkanimiz olmadigi icin herhangi bir jinekolaga ya da terapiste mi gitmem gerektigini sormustum cevabinizi merakla bekliyorum. ozenle verdiginiz cevaplar icin tesekkur ederim

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu önce fiziksel bir şey var mı kadın doğumcu baksın... yoksa terapiste yönlendirir

 • M
  Merve81106.08.2018

  Gökçe hanım, orgazm olamamak gebeliği engelleyen bir durum olur mu ?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Hayır

 • G
  Gzm12304.08.2018

  öncelikle soruma verdiginiz cevap icin cok tesekkur ederim. yalniz farkli bir sehirdeyim. gelme imkanim yok. burada baska bir jinekologa mi yoksa terapiste mi gitmem lazim bu konuda bilgilendirirseniz cok sevinirim. sevgiler

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Cano şikayetinin ne olduğunu yazarmısın 100 soru cevaplıyorum unutuyorum

 • C
  Ceyolin02.08.2018

  Gökçen hanım merhaba güzel bir ilişkim var erkek arkadaşımla birlikte cinsel olarak çok zevk alıyorum 7 8 defa uzun süreli süren ilişkimiz var ve sorun bendeki sanırım bosalamiyorum yada boşalmak nasıl bir şey onu anlayamıyorum eşim bosaldiktan sonra bile birlikteliğe devam ederken ben boşalma sorunu yaşıyorum zevk alıyorum ama bu sorunu nasıl aşacağımi bilmiyorum ne yapabilirim çoğu yerde okudum mastürbasyon yöntemi diye ben bunu yapamiyorum

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu bunu burda anlatamam uygun zamanda gelırmısın

 • G
  Gzm12331.07.2018

  Gokcen Hanim merhabalar. 6 yillik evliyim ve her iliskide aci cekiyorum bazen iliski bittikten sonrasinda bir saat suren yanma ve agrilarim oluyor bazen bittigi andan itibaren hic bir sikayetim olmuyor. ama her seferinde aci cekiyorum. birlesme sirasinda orgazmi yasayamiyorum. bunun nedenini cevaplarsaniz cok sevinirim hoscakalin.

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu bunun burdan açıklanması uygun. Degıl uygun olunca yüzümüze görüşelim

 • S
  Sisi21.06.2018

  Merhaba bir sorum olacaktı. Yaklasık 7 ay önce cinsel iliskiye girdim ama hiç orgazm olamadım. Klitorisim uyarılınca sadece o şekilde orgazm olabiliyorum fakat penatrasyon oldugunda ve cinsel ilişkiye girdigimde orgazm olamıyorum. Yqni erkeklerdeki gibi 'boşalma' gerçekleşmiyor. Bu bir hastalık mı neden böyle sürekli kafamda ve bu benim cinsel istegimide etkiliyor dogal olarak. Surekli cevap ariyorum fakat bir turlu bulamadım ve size sormak istedim. Bu sorun neden olur ve tedavisi var mıdır ögrenmek istiyorum

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu ayrıntılı dinlemek lazım seni vajinal orgazm ile ilgili sorunu çözmek için

 • I
  Ikircik20.05.2018

  Çok özür dileyerek yeniden bir soru yöneltmek istiyorum. 'öğrenilebilir, denenebilir' demişsiniz. Bu, terapi vasıtasıyla aşılabilir mi? Ya da sizin başka türden önerileriniz olur mu? Mesele şu ki birleşme esnasında her şey doruk noktasında ve fakat sona ulaşmak mümkün değil. Bu bilgiyi yazdım çünkü hep duyduğumuz ' birleşme esnasında canım yanıyor' gibi bir hal yok. Hasılı birleşmeyi yarıda bırakıp partnerin oral yolla tatmine yönelmesi veya başta, olmadı sonda orgazm olayım diye oral müdahalede bulunması mevzu... Şimdi şunu da belirtmek lazım bugüne kadarki partnerlerin bu konuda arıza çıkarmaması hususunda evet, şanslıydım. Ama her erkek için 'aşağıya inmek' o kadar da keyifli değil. Bu bilgiye sahipken bir çözüm bulmak lazım gibi geliyor. Şart değil sizin de dediginiz gibi ama ne bileyim bir kadın olarak eksik bir şeyi tamamlama ya da işte herkesin üzerine konuşup durduğu bir şeyi başarma, bundan mahrum kalmama vs vs gibi nedenler de sayılıp dökülebilir sanırım. Ayrıca Gökçen Hanım, bu kadar kısa sürede üstelik de bir pazar günü samiyetle cevap verdiğiniz için çok tesekkur ederim.

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Ben teşekkür ederim... işte bu ayak terapinin ayağı... Burda yazılamayacak kadar geniş, burda yazılamayacak kadar ayrıntılı, alıştırmalar ödevler, anlatılan pozisyonlar ve öğretilerle dolu keyifli terapi saatleri... Sevgıler

 • I
  Ikircik20.05.2018

  Gökçen Hanım merhaba, sizi bir süredir ekranlarda görüyorum. Birkaç yıldır beni meşgul eden ve bir türlü sağlıklı bir cevap bulamadığım 'vajinal orgazm' konusunda ne düşündüğünüzü merak ediyorum. 34 yaşındayım, 20 yaşımdan bu yana cinsel bir hayatım var. Yalnızca oral müdahale ile orgazm olabiliyorum ve canımı sıkan bir hal aldı. Neden diye düşünmek pek can sıkıcı... Bunun bir tedavisi var mı, olmalı mı, yalnızca penetrasyonla orgazm mümkün mü? Ne yapılabilir, ne yapabilirim?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Merhaba Öncelikle ilk sorduğum soru şu oluyor hastalarıma... hiç orgazm oldunuzmu ya da oluyor musunuz??? Oluyorsunuz... bu Cepte..avantaj 1 yani... oral yolla ya da elle tatminle... sıkıntı yok ... Türkiye’de bu genetik kod diyelım, fiziksel yapı diyelim, psikolojik kod diyelım hangi sebeple olursa olsun vajınal orgazm oranı çok düşük... sonradan kazanılır mı kazanılabilir.. Psikolojınızın ve fızıksel yapınızın uygun olması buna yetiyor... öğrenilebilir... Denenebilir... Sonuçta ıstedıgınız olmadı O vakit yine şanslı gruptansınız çünkü ülkemizde hiç orgazm yaşamayan sayısı %60... Unutmayın Vajınal orgazm olması bir kazançtır, olmaması kayıp değil...

SORU SOR
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396