Normal Doğum Hakkında Merak Edilenler

Normal doğum hakkında
Normal doğum, gebeliğin 38. ve 42. haftaları arasında rahimin istemsiz şekilde kasılmaya başlamasıyla birlikte bebeğin vajinal kanallardan dışarıya çıkmasıdır. Gebeliğin sonlanacağı dönemlere yaklaşıldığında rahimdeki istem dışı kasılmalar başlayarak, doğum zamanının yaklaştığını haber verir. Hamile kadınlar normal doğum zamanı için hesaplama yapılmış olsa dahi, genel olarak süreden 1 hafta kadar önce doğumun fiili olarak gerçekleşmesi mümkün olabilmektedir. Bu durum vücudun biyolojik, fizyolojik ya da dış etkenlerle yaşanan değişikliklerinden oluşabilmektedir.

Normal doğumun evreleri
Normal doğum
, 3 evrede gerçekleşen bir olay olarak açıklanabilir. İlk evre rahimin kasılmasıdır. Tüm evreler arasından en uzun süren aşama olduğu söylenebilir. Rahim ağzının tamamen açılarak, bebeğin rahatça geçebileceği bir çapa ulaşılabilmesine kadar sürer. Kasılmaların başlangıç aralığı normal doğum için 10-15 dakikadır. Daha sonrasında kısalarak kasılmalar devam eder. İkinci evre ise, rahimin açılmasından sonra bebeğin vajinal kanal yoluyla dışarı çıkmasına kadar geçirilen zamandır. Bu dönem kısa sürebileceği gibi, bazen de biraz uzayabilir. Üçüncü evrede de, bebeğin dışarı çıkmasından sonra bebeğin eşi olarak adlandırılan plesentanın düşmesiyle sonlanır. Bu süreçte genellikle kısa sürmektedir.

Normal doğumun avantajları ve dezavantajları
Normal doğum
, birden fazla avantaja sahip olan doğal bir süreçtir. Fizyolojik bir olaydır. Ayrıca anestezi kullanılmadan geçirilen bir süreç olduğundan dolayı, doğum sonrasında anne ve bebek buluşması o anda gerçekleşmektedir. Doğum evresi uzun sürmüş olabilir, ancak doğum sonrasında kısa süre içerisinde normal yaşama dönülebilir. Elbette normal doğum ile ilgili bazı dezavantajlar da söz konusudur. Ağrılı ve sancılı bir süreçtir. Aynı zamanda tahmin edilenden uzun sürebilen bir evredir. İdrar yolları veya bağırsaklarda sarkma oluşabilir. Tamamen doğal bir süreç olmasından dolayı, kanama olabilir. Normal doğum hakkında merak edilenler ve daha fazla bilgi için divakadin.com web sayfası ziyaret edilebilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir