Labioplasti – Dudak Küçültme

Labioplasti ya da labiaplasti genellikle dudakların küçültülmesi olarak, iç dudakların küçültülmesi, küçük ya da büyük dudakların küçültülmesi, nemfoplasti, veya vajina gençleştirmesi olarak farklı tanımlamalarla bilinmektedir.

Genital bölgedeki dudakların anormal ebatta olması hijyenik anlamda, sportif aktivitelerin yapılmasında ve cinsel ilişki sırasında bir takım zorluklar yaratır. Labioplasti genellikle hipertrofik ( olması gerekenden büyük) ve asimetrik ( simetrik olmayan) büyük ve küçük dudakların küçültülmesini sağlar. Aynı zamanda hacim ve esneklik kaybı oluşan büyük vajinal dudaklarda atrofi ( doku kaybı) olduğu zaman bir büyütme operasyonu da yapılabilir.

Ancak esas olarak labioplasti, genital bölgesi ile ilgili kendilerini daha mutlu hissetmelerini sağlamak için dudakların düzeltilmesi ve yeniden düzenlenmesi amacıyla yapılan cerrahi bir müdahaledir. Günümüz şartlarında zorluk açısından orta seviye müdahale olarak sınıflandırılır.

Estetik nedenler dolayısıyla dudak ölçülerinin küçültülmesi dışında, labioplasti bir rahatsızlık, doğum veya bir yaralanma sonrasında da dudakların onarılması için yapılan bir işlemdir.

Dünyada birçok kadın kendi dudaklarının büyüklüğü ve şeklinin kendi yaşam tarzlarını etkilediğini düşünmektedir. Dış dudakların bir egzersiz sırasında veya sadece yürürken giysilere temas etmesi durumunda bu bölgede ağrı ve sızı gibi bir takım işlevsel şikayetler görülebilmektedir. Cinsel ilişki sırasında bu ağrı ve sızı çok can sıkıcı bir hale de dönüşebilir. Labioplasti sonrası ilk iyileşme ile birlikte, bazı hastalar cinsel yaşamları hakkında ciddi düzelme yaşadıklarını ifade etmektedirler. Bu rahatsızlıklarından kurtulmak isteyen kadınlar için labioplasti hızla artan popülerlikte bir seçenek haline gelmiştir. Günümüzde artık birçok kadın kendileri için özel olan bu bölgenin estetik olarak düzeltilmesi sağlamak için böyle bir seçeneği dikkate almaktadır. Labioplasti sonucu oluşan yeni yapının birçok kadına özgüven ve yaşam kalitesinde önemli bir destek sağladığı saptanan bir durumdur.


Labioplasti neyi kapsar

Kadınlarda dış genital organlar ( vulva), vajina girişi, idrar deliği, klitoristen oluşur. Klitoris birçok sinirin son noktası olduğu için hassastır ve orgazmın en büyük görevini üstlenir. Vulva iki deri parçasının katlanmasıyla içeriye gizlenir ki bu deri katlantılarına büyük dudak yani labia majus denir.

labioplasti-01

Büyük dudaklar, küçük dudakların üstünde ve kaplayacak şekilde durur. Ama bazen küçük dudaklar büyük dudakların alanından daha büyük veya daha uzun olabilir ve dışarıya doğru bir çıkıntı oluşturabilirler. Bu durum doğuştan olabildiği gibi, sonradan da büyüme yapabilir. Genellikle bu büyüme çok fazla olmayabilir ve estetik ve fonksiyonel açıdan herhangi bir sorun teşkil etmeyebilir. Bazı durumlarda ise bu önemli bir sorun yaratarak cinsel ve günlük hayatta yaşamı zorlaştırabilir. Bazen dudaklar o kadar büyüyebilir ki çıkıntıyı iç çamaşırlarıyla ya da mayoyla gizlemek çok zor hale gelebilir. Bisiklet gibi bazı spor aktivitelerini yaparken ya da kişisel hijyen açısından bu durum çok can sıkıcı hale gelebilir. Bazen de mantar ya da akıntı görülme sıklığının arttığını söylemek doğru olacaktır.

Ancak cinsel hayat söz konusu olduğu zaman bu konuyla ilgili psikoloijk engeller daha büyük önem teşkil eder. Estetik bir operasyonla kesinlikle mükemmel sonuçlar elde edilir.


Müdahaleye hazırlık

Öncelikle hasta yetişkin tercih edilir fakat estetik kaygılar çok da yaşla ilintili olmadığı için hastanın ya da kadının isteği ön plandadır. Bu konsültasyon sırasında hastaya operasyonun süreci ve beklentileri konusunda bilgi verilir. Bazı durumlarda hatta, doktor ile hasta arasında düzeltilecek dokunun nasıl ne şekilde biçimleneceği, nasıl yapıldığı, operasyon çeşidi ve şekli konusunda da bilgilendirilebilir.

Bu müdahalenin tarihi, hastanın adet döneminden hemen sonra olacak şekilde ayarlanır ki adet kanının kirli kan olduğunu düşünürsek o bölgenin iyileşirken iltihaplanmaması amaçlanır. Doktor aynı zamanda operasyon sonrası hastanın o bölgenin bakımını nasıl olacağı konusunda bilgi verecektir. Operasyon öncesi hastanın yapması gereken ekstra bir şey yoktur.


Müdahale süreci

labioplasti-02

Bu işlem jinekolojik masada, genellikle genel anestezi bazen de lokal anestezi tercih edilerek yapılır. Doktor, işlem öncesinde gerçekleştireceği kesileri belirler, sonrasında yara izini, en az görülecek şekilde ve hastaya rahatsızlık vermeyecek şekilde gerçekleştirilir. Cerrah kilitoris bölgesindeki çok yoğun olan sinirlere zarar vermemek için dikkatli davranır. Kesin ve düzgün bir çalışma sonrasında müdahale sonrasındaki kanamaların kesinlikle durdurulması gerekmektedir. Düzeltmeyi yaptıktan sonra cerrahın tercihi ve tecrübesine göre eriyebilen ya da erimeyen ipler kullanılarak düzeltilen bölge düzgün ve sıkı bir şekilde dikilir. Durumun ciddiyetine göre işlem yaklaşık 1 saat sürer. İşlem sonrası ağrı, sızı ve kanama çok azdır. Hastalar bu bölgede çok hafif yanma ya da hassasiyet hissederler.


Müdahale sonrası bakım

Labioplasti sonrasında hastalar genellikle ameliyat sonrası 24.saatte bazen de 12. Saatten sonra  evlerine dönebilirler. Müdahale sonrasındaki ilk bir hafta boyunca kendilerini korumaları, oturur pozisyonda uzun süre kalmaktan kaçınmaları ( araç ile uzun süre seyahat etmeleri) ve gün içinde çok defa genital bölge bakımı yapmaları önerilmektedir. Bizim tavsiyemiz, her tuvalete gidildiğinde, düzeltilen bu bölgelerin sabun ile yıkanması ( kişisel hijyen sabunu, dezenfektan özelliği olan sabun) duş edilmesi ve her oturulduğunda hijyenik oturma örtülerinin kullanılmasıdır. Bazı hastaların yara izleri çabuk iyileşir ama bizim tavsiyemiz yara yerinin çabuk iyileşmesi için o bölgenin serbest bırakılması ve sürekli kapatılmaması, ıslak tutulmamasıdır.

Operasyon sonrasında sıklıkla karşılaştığımız bir konu olan akıntılar, operasyon sonrası 48.saatten sonra kaybolacaktır. Geç dönem şikayetlerinden olan kaşıntı da iyileşme sürecine bağlı olarak ilk bir hafta devam edebilir. Yine ilk bir hafta olabilecek olan hafif lekelenme tarzı kanamalar çok fazla olmadığı sürece normal kabul edilir fakat mutlaka doktora iletilmelidir. Her durumda en az 10 -14 günden sonra iyileşme gözle görülür hale gelir. Küçük morlukların kaybolması ve ödemin yani şişliğin inmesi daha uzun süre alabilir. Düzeltilen bölgenin kesin halini alması 6 haftayı bulabilir. Cinsel ilişki için bekleme süresi 3. haftaya kadar uzayabilse de 2. Haftadan sonra ilişki önerilen kadınlar da bulunmaktadır.


Sonuç

Kadın genital organlarının estetik müdahalesi, büyük oranda  hastalara memnuniyet verir. Tabiki bu, doktorun tecrübesi ve beklentilerle doğrudan ilişkilidir. Bir diğer önemli durum ise karşılaşılacak komplikasyon ya da nadiren görülen yan etkilere karşı doktorun bu sorunu giderebilme ya da onu ortadan kaldırma yeteneğinin fazla olması önemlidir. Bir çoğu da müdahale sonrası hasta ve doktor arasında görüşülen tavsiyelerin hasta tarafından yerine getirilmesi ile de doğrudan orantılıdır. Cinsel hassasiyetin azalması sebebiyle bazı doktorlar ( sekselog) bu işlemin yapılmasını tercih etmezler ki ben de bir seksolog olarak bu düşüncenin bilimsel bir yanının olmadığını söylemek isterim. Bilakis operasyon sonrası kadının kendine güveninin gelmesi ve cinsel hayatının aktifleşmesinde en önemli yeri işgal etmektedir.