Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

LABİOPLASTİ

Estetik nedenler dolayısıyla dudak ölçülerinin küçültülmesi dışında, labioplasti (vajina dudak küçültmesi) bir rahatsızlık, doğum veya bir yaralanma sonrasında da dudakların onarılması için yapılan bir işlemdir.

Labioplasti ya da labiaplasti genellikle dudakların küçültülmesi olarak, iç dudakların küçültülmesi, küçük ya da büyük dudakların küçültülmesi, nemfoplasti, veya vajina gençleştirmesi olarak farklı tanımlamalarla bilinmektedir.

Genital bölgedeki dudakların anormal ebatta olması hijyenik anlamda, sportif aktivitelerin yapılmasında ve cinsel ilişki sırasında bir takım zorluklar yaratır. Labioplasti genellikle hipertrofik ( olması gerekenden büyük) ve asimetrik ( simetrik olmayan) büyük ve küçük dudakların küçültülmesini sağlar. Aynı zamanda hacim ve esneklik kaybı oluşan büyük vajinal dudaklarda atrofi (doku kaybı) olduğu zaman bir büyütme operasyonu da yapılabilir.

Ancak esas olarak labioplasti, genital bölgesi ile ilgili kendilerini daha mutlu hissetmelerini sağlamak için dudakların düzeltilmesi ve yeniden düzenlenmesi amacıyla yapılan cerrahi bir müdahaledir. Günümüz şartlarında zorluk açısından orta seviye müdahale olarak sınıflandırılır.

Estetik nedenler dolayısıyla dudak ölçülerinin küçültülmesi dışında, labioplasti bir rahatsızlık, doğum veya bir yaralanma sonrasında da dudakların onarılması için yapılan bir işlemdir.

Dünyada birçok kadın kendi dudaklarının büyüklüğü ve şeklinin kendi yaşam tarzlarını etkilediğini düşünmektedir. Dış dudakların bir egzersiz sırasında veya sadece yürürken giysilere temas etmesi durumunda bu bölgede ağrı ve sızı gibi bir takım işlevsel şikayetler görülebilmektedir. Cinsel ilişki sırasında bu ağrı ve sızı çok can sıkıcı bir hale de dönüşebilir. Labioplasti sonrası ilk iyileşme ile birlikte, bazı hastalar cinsel yaşamları hakkında ciddi düzelme yaşadıklarını ifade etmektedirler. Bu rahatsızlıklarından kurtulmak isteyen kadınlar için labioplasti hızla artan popülerlikte bir seçenek haline gelmiştir. Günümüzde artık birçok kadın kendileri için özel olan bu bölgenin estetik olarak düzeltilmesi sağlamak için böyle bir seçeneği dikkate almaktadır. Labioplasti sonucu oluşan yeni yapının birçok kadına özgüven ve yaşam kalitesinde önemli bir destek sağladığı saptanan bir durumdur.

Labioplasti Ankara

Kadınlarda dış genital organlar (vulva),vajina girişi, idrar deliği, klitoristen oluşur. Klitoris birçok sinirin son noktası olduğu için hassastır ve orgazmın en büyük görevini üstlenir. Vulva iki deri parçasının katlanmasıyla içeriye gizlenir ki bu deri katlantılarına büyük dudak yani labia majus denir.

Büyük dudaklar, küçük dudakların üstünde ve kaplayacak şekilde durur. Ama bazen küçük dudaklar büyük dudakların alanından daha büyük veya daha uzun olabilir ve dışarıya doğru bir çıkıntı oluşturabilirler. Bu durum doğuştan olabildiği gibi, sonradan da büyüme yapabilir. Genellikle bu büyüme çok fazla olmayabilir ve estetik ve fonksiyonel açıdan herhangi bir sorun teşkil etmeyebilir. Bazı durumlarda ise bu önemli bir sorun yaratarak cinsel ve günlük hayatta yaşamı zorlaştırabilir. Bazen dudaklar o kadar büyüyebilir ki çıkıntıyı iç çamaşırlarıyla ya da mayoyla gizlemek çok zor hale gelebilir. Bisiklet gibi bazı spor aktivitelerini yaparken ya da kişisel hijyen açısından bu durum çok can sıkıcı hale gelebilir. Bazen de mantar ya da akıntı görülme sıklığının arttığını söylemek doğru olacaktır.

Ancak cinsel hayat söz konusu olduğu zaman bu konuyla ilgili psikoloijk engeller daha büyük önem teşkil eder. Estetik bir operasyonla kesinlikle mükemmel sonuçlar elde edilir.

Labioplasti, İç Dudak Estetiği

Öncelikle hasta yetişkin tercih edilir fakat estetik kaygılar çok da yaşla ilintili olmadığı için hastanın ya da kadının isteği ön plandadır. Bu konsültasyon sırasında hastaya operasyonun süreci ve beklentileri konusunda bilgi verilir. Bazı durumlarda hatta, doktor ile hasta arasında düzeltilecek dokunun nasıl ne şekilde biçimleneceği, nasıl yapıldığı, operasyon çeşidi ve şekli konusunda da bilgilendirilebilir.

Bu müdahalenin tarihi, hastanın adet döneminden hemen sonra olacak şekilde ayarlanır ki adet kanının kirli kan olduğunu düşünürsek o bölgenin iyileşirken iltihaplanmaması amaçlanır. Doktor aynı zamanda operasyon sonrası hastanın o bölgenin bakımını nasıl olacağı konusunda bilgi verecektir. Operasyon öncesi hastanın yapması gereken ekstra bir şey yoktur.

Labioplasti Süreci

Bu işlem jinekolojik masada, genellikle genel anestezi bazen de lokal anestezi tercih edilerek yapılır. Doktor, işlem öncesinde gerçekleştireceği kesileri belirler, sonrasında yara izini, en az görülecek şekilde ve hastaya rahatsızlık vermeyecek şekilde gerçekleştirilir. Cerrah kilitoris bölgesindeki çok yoğun olan sinirlere zarar vermemek için dikkatli davranır.

Kesin ve düzgün bir çalışma sonrasında müdahale sonrasındaki kanamaların kesinlikle durdurulması gerekmektedir. Düzeltmeyi yaptıktan sonra cerrahın tercihi ve tecrübesine göre eriyebilen ya da erimeyen ipler kullanılarak düzeltilen bölge düzgün ve sıkı bir şekilde dikilir. Durumun ciddiyetine göre işlem yaklaşık 1 saat sürer. İşlem sonrası ağrı, sızı ve kanama çok azdır. Hastalar bu bölgede çok hafif yanma ya da hassasiyet hissederler.

Bu işlem jinekolojik masada, genellikle genel anestezi bazen de lokal anestezi tercih edilerek yapılır. Doktor, işlem öncesinde gerçekleştireceği kesileri belirler, sonrasında yara izini, en az görülecek şekilde ve hastaya rahatsızlık vermeyecek şekilde gerçekleştirilir. Cerrah kilitoris bölgesindeki çok yoğun olan sinirlere zarar vermemek için dikkatli davranır.

Kesin ve düzgün bir çalışma sonrasında müdahale sonrasındaki kanamaların kesinlikle durdurulması gerekmektedir.

Düzeltmeyi yaptıktan sonra cerrahın tercihi ve tecrübesine göre eriyebilen ya da erimeyen ipler kullanılarak düzeltilen bölge düzgün ve sıkı bir şekilde dikilir. Durumun ciddiyetine göre işlem yaklaşık 1 saat sürer. İşlem sonrası ağrı, sızı ve kanama çok azdır. Hastalar bu bölgede çok hafif yanma ya da hassasiyet hissederler.

Labioplasti Sonrası Bakım

Labioplasti sonrasında hastalar genellikle ameliyat sonrası 24.saatte bazen de 12. Saatten sonra  evlerine dönebilirler. Müdahale sonrasındaki ilk bir hafta boyunca kendilerini korumaları, oturur pozisyonda uzun süre kalmaktan kaçınmaları ( araç ile uzun süre seyahat etmeleri) ve gün içinde çok defa genital bölge bakımı yapmaları önerilmektedir. Bizim tavsiyemiz, her tuvalete gidildiğinde, düzeltilen bu bölgelerin sabun ile yıkanması ( kişisel hijyen sabunu, dezenfektan özelliği olan sabun) duş edilmesi ve her oturulduğunda hijyenik oturma örtülerinin kullanılmasıdır. Bazı hastaların yara izleri çabuk iyileşir ama bizim tavsiyemiz yara yerinin çabuk iyileşmesi için o bölgenin serbest bırakılması ve sürekli kapatılmaması, ıslak tutulmamasıdır.

Operasyon sonrasında sıklıkla karşılaştığımız bir konu olan akıntılar, operasyon sonrası 48.saatten sonra kaybolacaktır. Geç dönem şikayetlerinden olan kaşıntı da iyileşme sürecine bağlı olarak ilk bir hafta devam edebilir. Yine ilk bir hafta olabilecek olan hafif lekelenme tarzı kanamalar çok fazla olmadığı sürece normal kabul edilir fakat mutlaka doktora iletilmelidir. Her durumda en az 10 -14 günden sonra iyileşme gözle görülür hale gelir. Küçük morlukların kaybolması ve ödemin yani şişliğin inmesi daha uzun süre alabilir. Düzeltilen bölgenin kesin halini alması 6 haftayı bulabilir. Cinsel ilişki için bekleme süresi 3. haftaya kadar uzayabilse de 2. Haftadan sonra ilişki önerilen kadınlar da bulunmaktadır.

Labioplasti Sonucu

Kadın genital organlarının estetik müdahalesi, büyük oranda  hastalara memnuniyet verir. Tabiki bu, doktorun tecrübesi ve beklentilerle doğrudan ilişkilidir. Bir diğer önemli durum ise karşılaşılacak komplikasyon ya da nadiren görülen yan etkilere karşı doktorun bu sorunu giderebilme ya da onu ortadan kaldırma yeteneğinin fazla olması önemlidir. Bir çoğu da müdahale sonrası hasta ve doktor arasında görüşülen tavsiyelerin hasta tarafından yerine getirilmesi ile de doğrudan orantılıdır. Cinsel hassasiyetin azalması sebebiyle bazı doktorlar ( sekselog) bu işlemin yapılmasını tercih etmezler ki ben de bir seksolog olarak bu düşüncenin bilimsel bir yanının olmadığını söylemek isterim. Bilakis operasyon sonrası kadının kendine güveninin gelmesi ve cinsel hayatının aktifleşmesinde en önemli yeri işgal etmektedir.

 • Vajina İç Dudak Sarkması

  Kadınlar olarak vajina ile alakalı olarak yakındığımız en büyük sorunlardan bir tanesi vajina iç dudaklarında oluşan sarkıklardır. Bu yüzden, kendimizi güzel hissetmek için yaptırdığımız genital bölge estetikleri haliyle vücut sağlığımızın önüne geçebilmektedir. Vajina iç dudakları klitorisi, idrar yolu ağzını ve vajina girişini içine alır. Yani vajina girişini kapatır. Yumuşak, esnek ve kılsız bir yapıya sahip olup, kahverengimsi görüntüsü ile rahatsızlık yaratır. Her kadında farklılık gösterebilir. Genelde, normalden büyük, şekilsiz ve sarkık olması doğuştan olan anatomik bir durum olacağı gibi, aşırı kilo alıp verme sonucunda, ya da doğum sonrasında iç dudaklarda sarkmalar oluşabilmektedir.

  Vajina iç dudak sarkması çoğu kadında görülebilmektedir. Ancak, vajina iç dudak sarkmaları nedeniyle, kadınların vajinal bölge hastalıklarına yakalanma sıklığı diğerlerine nazaran bir o kadar da fazladır.  Çünkü, vajinal mantar ve idrar yolları enfeksiyonları ve buna bağlı olarak da, bu bölgede oluşan rahatsız edici kötü kokular sebebiyle, kadınların hem estetik görünüm açısından, hem de eşiyle cinsel birlikteliklerinde çok büyük sorunlar yaşamalarına neden olabilmektedir. Bir diğer hususta, kadınların genital temizlik, tayt ve bikini gibi kıyafetlerde de zorluklar yaşamalarıdır.

  İç dudak sarkmasının tek tedavisi cerrahi işlemle olmaktadır. Labioplasti dediğimiz bu estetik ameliyatları estetik açıdan kendini iyi hissetmeyen her kadına ve 18 yaşını tamamlamış olan genç kızlara yapılabilmektedir. Bu ameliyat kızlık zarına zarar vermez. Çünkü, kızlık zarı vajina girişinde olup, işlem ise, dışarıdaki bir bölgeye uygulanmaktadır. Genel ya da lokal anesteziyle yapılan, takriben yarım saat ile bir saat arasında süren, estetik ameliyatları sayesinde bu problemlerden kurtulabilir ve kendinizi her konuda daha güvende hissedebilirsiniz. Birkaç gün lekelenme tarzında kanamalarınız olabilir bunlar gayet normaldir. Ameliyatta kullanılan dikişler kendiliğinden eridiğinden,  operasyon geçirdiğinizde belli olmaz ve herhangi bir belirgin iz bırakmaz. Vajina iç dudak sarkmaları konusunda tecrübeli uzman doktorlar tarafından yapılmalı ve yapılan uygulama sonrası doktorunuzun söylediği her detaya da dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Vajina Dudakları

  Vajina dudakları iç kısımda küçük, dış kısımda büyük dudaklar olarak ikiye ayrılmaktadır. İç dudaklar klitorisi, idrar yolu ağzını ve vajina girişini içine alır. Latince bir kelime olan (labium minör),yani küçük dudaklar vajina girişini kapatır. Ancak, normalden büyük ve şekilsiz olması, doğuştan olan anatomik bir durum olacağı gibi, aşırı kilo alıp verme sonucunda, ya da doğum sonrasında iç dudaklarda sarkmalar oluşabilmektedir. Dolayısıyla, böyle bir durum kişileri bir hayli rahatsız edebilmektedir.

  Vajina dudaklarında, vücudumuzun diğer bölgelerinde olduğu gibi, doğuştan olan şekilsel farklılıklar ve menopoz dönemiyle birlikte, ileri yaş döneminde oluşan kırışma ve yumuşama oluşabilir. Bu da kadında psikolojik ve fiziksel olarak rahatsızlığa ve mutsuzluğa iter. Haliyle, cinsel birliktelik esnasında kötü görünen vajina kadınları cinsel işlev bozukluğuna ve eşinden utanmaya ya da kendini yetersiz hissetmeye kadar iter. Ayrıca, sarkık dudaklardan dolayı kadının vajinal mantar ve idrar yolları enfeksiyonları artabilir ve buna bağlı olarak da rahatsız edici kokular meydana gelir. Bu nedenle, küçük dudakların küçültülmesi için yapılan labioplasti dediğimiz, genellikle, yarım saat ile bir saat arasında süren estetik ameliyatları sayesinde bu problemlerden kurtulabilirsiniz. Özellikle, işlem sonrasında kullanılan dikişler kendiliğinden eridiğinden,  ameliyat geçirdiğinizde belli olmaz ve herhangi bir belirgin iz bırakmaz.

  Vajinadaki dış dudaklar kadının cinsel organının yani vulvanın dışarıdan bakıldığında görünen kısmıdır. Dış dudaklarının dolgunluğunu yitirmesi doğuştan olan yapısal bir gelişim olabileceği gibi, içindeki yağ dokusunun zayıflığı ile de ilgili olabilir. Yaklaşık olarak lokal ve anestezi altında, 1 saat süren ve vajina dudaklarının içine enjekte edilen yağ enjeksiyonu yöntemi ile, vajinanın dış dudaklarında dolgunluk ve estetik bir görünüm sağlanmış olur. Bu tür estetik operasyonlarında gerekiyorsa, vajina estetiği ameliyatı da yapılabilmekte olup, herhangi bir riski yoktur.

SORULARINIZI CEVAPLIYORUM
 • Y
  Yy09.05.2018

  Merhaba, ic dudaklarım.fil gibi 40 yasimdayim ve bekarim cunku kendimle barisamadim bir turlu. Bu ameliyatin ve muayenenin fiyatini ogrenmem mumkun mu simdiden tesekkurler.

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Fiziksel görünüm kesinlikle bir bayan için çok önemli. Evet bunun estetik olarak bir ameliyatı var... Tam bir fiyat verebilmek için muayene etmemiz daha uygun.

 • V
  V.e.24.04.2018

  Vajina estetiğinde yani dudaklarla ilgili duyu kaybı olur mu?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Risk var ama duyu kaybı yapmaz cinsel ilişkide orgazmı azaltmaz.

 • I
  I.d.24.04.2018

  İç dudaklarım büyük ve spor yaptığımda tahrişe neden oluyor ne yapmalıyım?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  İç dudaklar anatomik olarak eğer büyük bir yapıya sahipse dış dudaklar arasından taşar gerçekten. Sadece iç dudakların küçültülmesi sorunu çözer. Bu da labioplasti dediğimiz bir operasyonla gerçekleşir. Yarım saat süren bir işlem olan labioplasti ameliyathane şartlarında yapılır. Operasyon genital temizliği de kolaylaştırmakta ve enfeksiyonlara karşıda yatkınlık azalmakta hem de estetik bir görünüm sağlanmaktadır.

 • K
  K.k.23.04.2018

  Vajina dudaklarım büyük sarkık ve dışarıdan bariz biçimde dikkat çekici, dahası çirkin görünüyor. Bunun bir çaresi var mı?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kadını kadın yapan şey elbette hormonları ve şüphesiz ki özel cinsel organı vajinası. Onun, insana kendini iyi hissettirmesine inanın paha biçilemez. Vajinal estetikle tanışmayan kaldı mı? Labioplasti. İşte anahtar bu. Sizi, hayatınızı zorlaştıran ve daha da önemlisi kendinizi iyi hissetmenizi engelleyen, sosyal yaşamınızı kısıtlayan, cinsel yaşamınıza darbe vuran bu sorun, kolaylıkla çözülebilir. Labioplasti iç dudak sarkması operasyonu olarak özetlenebilir. Vajina dış dudaklarının kalın ve dolgun olması çoğunlukla istenen bir şeydir ancak aşırısı da rahatsız eder. İç dudakların da sarkmasıyla iki sorun birbirine karışır. Biliyor musunuz vajina estetiği artık hayatın bir parçası. Yani ne ilk olacaksınız ne de son. Pek çok kadın farklı nedenlerle vajina estetiğine başvuruyor ve bu onların özgüveni başta olmak üzere cinsel yaşamlarına ve sosyal yaşamlarına olumlu etki ediyor. Labioplasti 30-40 dakika kadar süren bir operasyondur. Yani kısa sürdüğünü söyleyebiliriz. Elbette bu süre, vakaya göre uzayabilir de. Ancak yine de basit kabul ettiğimiz operasyonlardandır. Basit dediğime bakmayın, adeta ince işçilik ister. Doktor seçiminizde titizlenmek hakkınız. Operasyondan 2 gün sonra normal yaşantınıza dönmüş olursunuz ve 3 hafta kadar sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Tabi siz ne de olsa 2 ayım var deyip son dakikaya bırakmayın, bir an önce bir doktorla görüşün ve sizi mutlu edecek bu yolculuğa çıkın. Düğün hazırlıklarınız için koştururken size kendinizi iyi hissettirecek, iyileşmiş ve şekillenmiş bir vajinanız olsun. Unutmayın bu operasyon her şeyden önce sizin için. Eş için dost için değil. Ve son olarak belirtmeliyim ki teşhisiniz gazete köşesinden koyulamaz; doktorunuza koşun ve planlamanızı onunla yapın. Sağlıklı mutlu günleriniz olsun.

 • A
  A.y23.04.2018

  Labioplasti (alt dudak estetiği) operasyonları en erken kaç yaşında yapılabilir

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bu tür estetik operasyonlar, genç kızlarda seksüel ve psikolojik gelişimin tamamlandığı 16 yaşından sonra yapılmalıdır.

 • B
  B.c23.04.2018

  İç dudaklar büyük ve spor yaptığımda tahrişe neden oluyor ne yapmalıyım?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  İç dudaklar eğer büyük bir yapıya sahipse dış dudaklar arasından taşar. Sadece iç dudakların küçültülmesi sorunu çözer. Operasyon genital temizliği de kolaylaştırmakta ve enfeksiyonlara karşıda yatkınlık azalmakta hem de estetik bir görünüm sağlanmaktadır.

SORU SOR
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396