Kürtaj sonrası kanama?

kurtaj-sonrası-kanama

Kürtaj operasyonu uzman bir kadın doğum doktoru tarafından, muayenehane ya da hastane koşullarında, steril şartlarda, lokal ya da genel anestezi altında Karman enjektörler vasıtasıyla vakum uygulanarak yapılan bir operasyon işlemidir.

Hastanın; kürtaj işleminden sonra ilk 7 günde damla damla şeklinde kanamaları olabilir. Eğer bu kanamalar genelde siyah ve koyu renkte, bazen parçalı ve pıhtılı fazla miktarda olursa normaldir endişelenecek bir durum yoktur ancak yine de bu durumu doktorunuza ileterek bilgilendirmenizde fayda vardır. Aynı zamanda bazı kürtaj olan hastalarda ilk günden itibaren hiçbir şekilde kanama olmaması da normaldir,  Bazen kanama ile birlikte, az miktarda da olsa 1-2 gün süren kasıklarda adet sancısına benzer ağrılarınız olabilir. Bu belirtilerin hepsi normaldir. Yine, 4 ila 5 gün süren lekelenme tarzında kanamalarınız olabilir. 3 ila 6 hafta sonra adet kanamanız başlar. Kürtaj operasyonundan sonra 45 gün içinde halen adet görmediyseniz doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Kanamanız Durmuyorsa

Kürtaj işleminden sonra kanamalarınız da herhangi bir azalma olmuyorsa yani aksine kanamalarınız da artma söz konusuysa veya ateşiniz 38 derecenin üzerine çıkarsa, dayanılmaz derecede karın ağrılarınız oluşursa hiç zaman kaybetmeden işlemi yapan doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Çünkü kürtaj işleminden sonra aşırı kanamaların olması rahim içinde kalan parçalardan kaynaklı olabilir. Ama korkulacak bir durum söz konusu değildir. Küçük bir müdahale ile içerde kalan parçalar temizlenerek kanama önlem altına alınır.

Ayrıca, kürtaj olduktan sonra kanamanın durdurulması açısından hiçbir şekilde ilaçlara gerek yoktur. Çünkü zamanla bu kanamalar kendiliğinden azalmaktadır. Doktorunuzun verdiği ilaçlar ve antibiyotikler düzgün şekilde kullanılmalıdır. Özellikle kanamayı arttırıcı aspirin, uyuşturucu gibi ilaçlar kullanılmamalıdır. Bir kürtaj işleminin başarılı olması doktorun bilgi ve tecrübesinin yanı sıra anestezi doktorunun da oldukça güvenilir ve yetenekli olması ile mümkündür.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir