Kürtaj nasıl yapılır?

kurtaj

Günümüzde kadınlar, her dönemlerinde planlamadıkları bir gebelikle karşı karşıya kalabilmektedirler. Hangi yaşta olursa olsun gebeliği sonlandırmak bir kadın için en duygusal ve aynı zamanda zor bir karar olabilmektedir. Kürtaj Latince kökenli bir kelime olup, kazınma anlamına gelmektedir. Genellikle gebeliği sonlandırma işlemi olarak değerlendirilir. Bunun dışında menopozda olan kanamalı hastalarda ve rahimden parça alınması olarak da bilinmektedir.

Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılır ?

Kürtaj işlemi, kanunen 10 uncu haftaya kadar yapılabilmektedir. Kürtaj olacak hastanın muhakkak kendi rızası olması gerekir. 18 yaşından büyük ve bekâr ise kendi rızası yeterli olabilmektedir. 18 yaşından küçük olanların ise kürtaj olmaları kanunen yasaktır ama anne ve babanın rızası ile yapılabilir. Hasta evli ise, eşinden imzalı belge almak yeterli olmaktadır. Hasta hakları çerçevesinde; doktor tarafından hastaların bilgileri gizli tutulmakta olup, üçüncü şahıslara kesinlikle bilgi verilmemektedir. Kürtaj işlemi öncesi hasta ultrason eşliğinde yapılan jinekolojik muayenesi ile, son adet tarihi göz önüne alınarak, gebeliğin büyüklüğü ve haftası tespit edilir. Hastaya işlemden önce muhakkak 6 saat aç ve susuz kalması iletilir. Çünkü bu işlem için genel anestezi uygulanmaktadır. Hastaya ince bir katater yardımı ile damar yolu açılır. Anestezi uzmanı tarafından verilen ilaç sayesinde birkaç saniye sonra hasta uyutulur. Vajinal spekulum ile rahim ağzı görünür hale getirilir. Rahim içine kanül dediğimiz ince yumuşak tek kullanımlık steril tüplerle, vakum dediğimiz yöntemle rahim içi temizlenir. Bu yöntem hem kolay hem daha az riskli olup, daha az ağrılıdır. İşlem sonrasında hasta uyandırılır ve normal hayata dönmesi sağlanır. Tüm bu aşamalar yaklaşık 25-30 dakikayı bulabilmektedir.

Kürtaj Yapıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Kürtaj bittikten sonra hasta taburcu edilmeden önce, günlük hayatına devam edebileceği, hafif kasık ağrısı ve az miktarda kanamasının olabileceği ve 12 saat içerisinde araç kullanmaması veya dikkat gerektiren bir işlem yapmaması konusunda uyarılmalıdır. Ayrıca, doktoru tarafından yazılan antibiyotik ve ağrı kesiciler mutlaka düzenli bir şekilde kullanılmalı ve 1 hafta sonrasına kontrole gelinmelidir. Ancak, hastanın kontrole gelene kadar cinsel ilişki, ağır egzersizler ve havuza girmemesi konusunda da muhakkak bilgilendirilmelidir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir