Kürtaj – Gebeliğin Sonlandırılması

kurtaj ankara

Kadınlar, hayatlarının bir döneminde, planlamadıkları bir gebelikle karşı karşıya kalabilmektedirler. Bir kadın inanç ve kaynaklarına bağlı olarak, bu dönemde gebeliğini sürdürmeyi ve bebeğini doğurmayı, ya da bu gebeliği sonlandırmayı yani kürtaj’ı tercih edebilmektedir. Hangi yaşta olursa olsun gebeliği sonlandırmak bir kadın için duygusal ve aynı zamanda zor bir karardır. Ancak bir kadın bu kararı vermiş ise, bu işlem için güvenebileceği bir jinekolog’a gitmesi ve kürtaj’ın (gebeliğin sonlandırılması) bu hekim tarafından yapılması doğru olacaktır.

Ülkemizde kürtaj yani gebeliğin sona erdirilmesi ile ilgili yasal düzenleme mevcuttur. Buna göre Gebeliğin onuncu haftası doluncaya kadar annenin sağlığı açısından tıbbi bir sakınca olmadığı takdirde gebenin isteği üzerine rahim tahliye edilebilmekte yani kürtaj yapılabilmektedir. Ancak söz konusu gebe olan kadın reşit ise kendisinin ve eşinin rızası, reşit değil ise kendisinin ve velisinin rızası gerekmektedir. Gebelik süresi, on haftadan fazla ise kürtaj yapılması için söz konusu gebeliğin annenin hayatını tehdit ettiği veya edeceği ya da doğacak çocuk ile onu takip edecek nesiller için ağır maluliyete neden olacağı hallerde hastane bünyesinde hekimlerin oluşturacağı bir kurul tarafından verilecek gerekçeli bir rapor gerekmektedir.

Kürtaj olmak için bir kadının değişik nedenleri olabilir:

 • Gebeliğin daha önceden planlanmamış olması durumunda,
 • Gebeliğin anne hayatını tehlikeye sokması söz konusu ise,
 • Gebeliğin adli bir olay (tecavüz) sonucu oluşması durumunda,
 • Anne karnındaki bebeğin bir takım genetik bozukluğu olması durumunda.

Bir kadın istenmeyen gebeliğini sonlandırmak ( kürtaj olmak ) için ne yapmalıdır?

Kürtaj olmadan önce düşünülmesi gereken birçok unsur söz konusudur. Eğer bir kadın kürtaj olmanın kendisi için en doğru seçim olduğuna karar verdiyse, o zaman kendisini rahat hissedeceği ve güvenebileceği bir Kadın doğum uzmanına müracaat etmeli ve bu işlemi hastane ortamında yaptırmalıdır.


<a href=Kürtaj Ankara” />

Kürtaj Ankara nedir?

Kürtaj, bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılması gereken gebeliğin sonlandırılmasını tarif eden bir işlemdir. Bu işlemin hastane şartlarında yapılması gerekmektedir.

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj olamaya karar verdiniz ve bir Kadın Doğum uzmanına kendinizi emanet ettiniz. Bundan sonraki işlem çok kısa süren bir işlemdir. İşlemden önce 6 saatlik bir açlık ve susuzluk yani ağızdan bir şey alınmaması gerekmektedir. Çünkü bu işlem için bir anestezi uzmanı tarafından hafif bir genel anestezi (çok derin bir uyku verecek) verilmektedir. Bu hastalar için çok konforlu, güvenilir bir durumdur. Bu işlem günümüzde artık rahim içine sokulacak olan kanül denilen ince yumuşak bir kullanımlık steril tüpler vasıtasıyla vakum yöntemiyle yapılmaktadır. Bu işlem hastanın fizyolojik durumuna göre 5-15 dakika arasında sürmektedir. Bu işlemin ardından hasta uyandırılarak normal hayatına dönmesi sağlanmaktadır. Tüm bu işlemler yaklaşık 25-30 dakikayı bulmaktadır.

Ancak anestezi alınması nedeniyle aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekecektir.

 • Taburcu olduktan sonra günlük faaliyetlerinizi yerine getirebilirsiniz ancak ilk 12 saat herhangi bir araç kullanmamanız veya dikkat gerektiren bir işlem yapmamanız önerilir.
 • Verilecek olan antibiyotik ve ilaçlar (ağrı kesici v.b) doktorunuzun belirtmiş olduğu şekilde düzenli şekilde kullanmalısınız.
 • Bir sonraki kontrol ziyaretinize kadar ilişki, ağır egzersizler ve havuza girmemelisiniz.

Kürtaj olmak için gerekli şartlar nelerdir?

İsteğe bağlı olarak gebeliğin sonlandırılması ( Kürtaj olmak ) için yasal sınır gebeliğin 10. Haftasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta gebelik haftası hesaplanırken Kadın doğum uzmanı tarafından yapılacak ultrasonografi (ultrason) muayenesi dikkate alınmalıdır.

Gebelik 10 haftalık süreyi aşmamış ise kürtaj olmak için;

 • Gebeliğin ultrasonografi verilerine göre 10 hafta 0 günü aşmamış olması
 • Evli olan kadınlarda kendi rızası ile birlikte eşinin de rızasının olması
 • Reşit olmayan genç annelerde ebeveynin veya resmi velisinin rızası olması
 • Evli olmayan reşit kadınlarda kendi rızası gerekmektedir.

Bu şartlar sağlandığı takdirde ülkemiz yasalarına göre gebelik sonlandırılması işlemi kadınlarımıza tanınmış bir haktır. Yapılan işlemler hastanın mahremiyetinin korunması çerçevesinde her koşulda gizli tutulmaktadır.

Gebelik 10 haftalık süreyi aşmış ise yasalarımıza göre kürtaj olmak isteğe bağlı olarak yapılmamaktadır. Ancak, Bebeğin ölü olması veya ciddi bir sakatlığı bulunması durumunda Hastane bünyesinde hekimlerin oluşturacağı bir kurul tarafından verilecek rapor doğrultusunda bu sürenin üzerinde gebeliğinin sonlandırılması mümkün olmaktadır.


Kürtaj olmak güvenilir bir işlem midir?

Bir Kadın Doğum uzmanı tarafından hastane şartlarında yapılacak bir kürtaj günümüzde güvenilir ve rutin bir uygulamadır. Ancak yukarıda belirtilen şartlar haricinde ehil olmayan kişiler tarafından steril olmayan ortamlarda yapılacak her türlü müdahalenin bir çok riski bulunmaktadır. Yasal olmayan yollarla yapılacak bu işlem hem çok riskli (enfeksiyon riski, operasyon sonrası takip olmaması) hem de çok maliyetli olabilmektedir.

Bu işlem rutin bir uygulama da olsa nadiren bazı komplikasyonlar görülebilmektedir. Bu nedenle aşağıda belirtilen durumlar söz konusu olabilmektedir;

 • Yoğun kanama
 • Rahmin ve tüplerin iltihaplanması
 • Rahim ve rahim ağzının hasar görmesi

Kürtaj nerede olunur?

Eğer bir gebeliği sürdürmek sizin için uygun bir seçenek değil ise ve kürtaj olmaya kesin olarak karar verilmiş ise gebeliğinizin sonlandırılması için kürtaj işleminin gerçekleştirilebileceği bir merkezi ve güvenebileceğiniz bir Kadın Doğum uzmanını bulmanız gerekecektir.

Bu seçim süreci ardından üç kere doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekecektir.

İlk ziyaretinizde Gebe olduğunuzu fark etmiştiniz (gebelik testi, v.b) ancak bu durumun bir uzman tarafından yapılacak muayene sonrası teyit edilmesi gerekecektir. Yine bu ziyaretiniz sırasında doktorunuz ile seçenekleri görüşebilirsiniz.

Gebeliği sonlandırmaya karar verdiniz, bu durumda ikinci ziyaretiniz gebeliğin sonlandırılması (kürtaj) işleminin yapılacağı ziyaret olacaktır.

Üçüncü ziyaretiniz ise müdahale sonrası kontrol amaçlı yapılacak ve doktorunuzun sağlığınızı teyit edeceği bir ziyaret olacaktır. Tüm bu işlemler süresince hasta mahremiyetinin korunacağı ve tüm bilgilerin gizli tutulacağı bir süreç olacaktır.


Kürtaj olmak pahalı bir işlem midir? Kürtaj fiyatı ne kadardır?

Kürtaj fiyatı hastanın durumuna, doktora ve yapılacak hastane şartlarına ve hatta bulunduğunuz şehre göre değişkenlik göstermektedir. Yapacağınız ödemenin içinde Kadın doğum uzmanının, hastanenin, yapılacak anestezi nedeniyle anestezi uzmanının ücretleri bulunacaktır. Hatta bir sonraki hafta yapacağınız kontrol ziyareti de genellikle bu fiyat içinde değerlendirilir. Bu işlemin yapılacağı şehir ve uygulamanın yapıldığı hastane bu fiyatı değiştirmekte hatta bazı durumlarda iki veya üç kata kadar farklar oluşmaktadır.

Bazı durumlarda bu müdahalenin tamamı veya bir miktarı özel sağlık sigortanız tarafından da karşılanabilmektedir.

Kürtaj olma kararımdan nasıl emin olabilirim?

Genellikle birçok kadın bu seçimi yaparken eşi, dostu, annesi veya bir akrabası ile (güvenebileceği bir kişi) ile gebeliğini sonlandırma konusunu konuşmayı faydalı bulmaktadır. Genç anneler için bu genellikle bir yakını veya akrabası, bazen de bir uzman veya bir hemşire gebeliği hakkında konuşabileceği ilk kişi olmaktadır. Birçok klinik gebeliğin devamı ya da sonlandırılması konusunda destek verecektir. Burada önemli olan sizin neleri nasıl hissettiğiniz ve seçeneklerinizi bilmenizdir.

Şu konuları düşünmeniz ve dikkate almanız önemlidir;

 • Hisleriniz ve/veya dini inanışlarınız,
 • Şimdi ve gelecekteki maddi durumunuz,
 • Eğitim durumunuz ve kariyer hedefleriniz,

Size vereceğiniz kararda duygusal desteği verecek olan güvendiğiniz kişiler ( aileniz, eşiniz, yakınlarınız ve arkadaşlarınız )

Eşimin veya partnerimin kürtaj olma kararımda bir müdahili söz konusu mudur?

Evli olan kadınlar bu işlem yaptırmak için eşlerinin rizasını almaları ve hatta bu kürtaj işlemine karar verildi ise kendilerine bu konuda duygusal destek verecek olan eşleri ile birlikte uzmana gitmeleri gerekmektedir.

Evli olmaya bazı kadınlar gebe kaldıkları insana kürtaj olma kararını düşündükleri ifade ederken bazı kadınlar söylememeyi tercih etmektedirler. Bazıları eşlerinin duygularını da önemsemekte, bazıları ise kendi başlarına karar vermeyi tercih etmektedir. Bazen partneri kürtaj olma maliyetini karşılamakta, ve gerisine hiçbir şekilde dahil olmak istememektedir. Aslında burada doğru ya da yanlış hiçbir durum bulunmamaktadır. Sonuç olarak vücut sizin vücudunuz, karar da sizin kararınızdır.

Ailemin kürtaj olma kararımda bir etkisi söz konusu mudur?

Aileler sizin için en iyi olanı bildikleri için bu kararı vermenizde çok yardımcı olabilirler. Bazı kadınlar bu kararı ailesinden/velisinden birisi ve birden fazlası ile görüşmesi sonucunda kendilerini daha güvenli ve huzurlu hissetmektedir, bazıları ise bu durumdan rahatsız olmaktadır. Bu kararı alırken ailelerin bu konuda kesinlikle anlayışsız ve destek olmayan bir tavırda olacakları düşünülmemelidir.

Eğer reşit değilseniz, zaten bu kararı alırken ailenizin onayı ve rızası gerekmektedir. Ancak sizin rızanız olmadan da hiç kimse sizi kürtaj olmanız konusunda zorlayamaz.

Kürtaj olmak ileride gebe kalmaya ve çocuk sahibi olmaya engel olur mu?

Kürtaj olma işleminde her müdahale de olabileceği gibi ufak riskler söz konusudur, ancak bu durum doğurganlığınızı ve ileride çocuk sahibi olmanızı engellemeyecektir.

Ancak cinsel yollarla bulaşan bir hastalığınız bulunması durumunda bu hastalıkların yumurtalık yollarına hasar verebilmesi sebebiyle doğurganlığınızı etkileyecek ve çocuk sahibi olmanıza engel olabilecektir.

Kürtaj olmaya karşı olan ve benim verdiğim karar ile ilgili bana kızgın olan kişilere karşı nasıl davranmam gerekir?

Bir kadının kürtaj olmak ile ilgili vermiş olduğu karar çok karmaşık olabilir. Aynı zamanda bu durum herkes için duygusal bir süreçtir. Bu konuyla ilgili hem kürtajı savunanlar hem de kürtaja kaşı olanlar inanışları ve düşünceleri konusunda güçlü hisler hissedebilirler ve bazı konuşmalar hakikaten rahatsızlık verici olabilir. Onlara onlarında düşüncelerinde haklı olduğunu, ancak sizin de kendi düşüncelerinizde haklı olduğunuzu belirtebilirsiniz. Eğer bu tartışma sizi rahatsız etmeye ve üzmeye devam ediyorsa o zaman bu görüşmeyi bitirmeniz sizin için daha doğru olacaktır. Çünkü aslında vermiş olduğunuz karar sizin kararınızdır ve bu kararla ile ilgili kimseyi ikna etmek zorunda değilsiniz.

Ancak yine de gebeliğin sonlandırılması kararı çok zorlu olabilir. Bu nedenle gerçekten güvendiğiniz ve inandığınız bir kişi ile bu konuyu görüşmeniz uygun olacaktır. Bu kararı vermeden önce tüm seçeneklerinizi anlamanız, olumlu olumsuz her türlü sonucu değerlendirmeniz vereceğiniz kararda size yardımcı olacaktır.

İlgili Yazılar

Kürtaj Nasıl Yapılır Ankara Kürtaj Nedir? Kürtaj işlemi hastane ortamında bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılan gebeliği sonlandırma işlemidir. Gebeliği sonlandırma işlemi o...
Güvenilir Kürtaj Operasyonu Farklı sebeplerden ötürü kürtaj olmanız gerekiyor ve bunu hiç bir tereddüt duymadan yaptırabileceğiniz Ankara kliniği arıyorsanız, sizin için en seçki...
Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler Kürtaj ülkemizde yasak olmayan yasal haklardan bir tanesidir. İstenmeyen hamilelik durumlarında hamileliği sonlandırılması anlamına gelen bu opera...

3 thoughts on “Kürtaj – Gebeliğin Sonlandırılması

Yoruma Kapalı