Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır ?

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır?

Kızlık zarı son derece hassas, kolay yırtılabilen ve bozulunca da kendiliğinden iyileşmeyen bir yapıya sahiptir. Genellikle kişiler, gerçek anlamda bir cinsel ilişki yaşamadan sürtünme yoluyla ya da mastürbasyon sırasında parmakla kızlık zarının bozulup bozulmadığı net olarak anlamayabilir. Bu sadece zedelenme mi yoksa gerçekten kızlık zarı bozuldu mu diye ikilemde kalabilirsiniz. Kızlık zarının bozulduğunu ancak, bekâret zarı bozulma belirtilerini bilerek anlayabilirsiniz. Bu süreç nasıl ilerler yani; cinsel ilişki yaşayan çiftlerde, penis vajinanıza tam olarak veya yarım olarak bir kez bile girse, kızlık zarının bozulmuş olduğunu anlarız. Bunun dışında vajinaya parmak veya yabancı bir cisim girdiğinde de kızlık zarı bozulabilir. Mastürbasyon esnasında kızlık zarının bozulması mümkün değildir.

Kızlık zarı kanı geldiğinde bekâretinizin bozulmuş olma ihtimali oldukça çok yüksektir. Kadınların çoğu kızlık zarı bozulduğunda hiç acı hissetmeyebilir. Kızlık zarının yapısal faklılığına, kalın veya ince olmasına ya da kişilerin ağrı eşiğine göre değişebilir. Hatta yanma hissi ve vajina girişinde batma şeklinde ağrılar oluşabilir. Kızlık zarı bozulduğunda genelde acı olur ve bir miktar kan gelir. Bu kişiden kişiye de farklılık gösterebilir. Adet kanaması gibi fazla kanama olabileceği gibi, 1-2 damla kanda gelebilir. Bazen ise, o kadar az olur ki dışarıya akmayabilir. Vajen ortamında bekledikten sonra renk değişebilir ve ayağa kalktığınızda kahverengi akıntı şeklinde gelebilir. Bu nedenle kişi kanamayı hiç fark etmeyebilir.

Kızlık Zarı Yırtılması

Kızlık zarı normalde ilk cinsel ilişki sırasında bozulsa da bazı durumlarda kızlık zarlarının yapısal özelliklerinden dolayı yani esnek olduğundan cinsel ilişkide bozulmaz, ancak doğum esnasında bozulabilmektedir. Kızlık zarları genellikle birkaç yerden yırtık olabilir. Kızlık zarının yırtılması sırasında kısa süreli ağrı ve yırtılan dokular nedeniyle, uzun süreli kanamalar olabilir ve zarın yapısına göre ağrı ve kanama miktarı da değişebilir. Kızlık zarı 3 ila 4 gün sonra iyileşir, kanama ve ağrı tamamen ortadan kalkar. Ancak, kanama ve ağrının daha uzun sürmesi durumlarında ise, uzman bir doktora başvurmakta fayda vardır. Çünkü kızlık zarının bozulup bozulmadığı ancak bir jinekolog tarafından muayene edilerek anlaşılabilir. Herhangi bir şekilde bir kadın kendi zarını göremez veya dışarıdan birisi bakarak bunu anlayamaz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir