Kızlık Zarı Yırtılması Nedir ?

kizlik_zari_yırtılması-nedir

Kızlık zarı vajinanın hemen girişinde olup, dışarıdan yaklaşık 2-3 cm içeride bulunan bir dokudur. Kızlık zarının değişik bölgelerinden vajen duvarına doğru olan zedelenmelerine kızlık zarı yırtılması denir. Bazı kilolu kadınlarda daha ileride yerleşmiş olabilir. Toplumumuzda kızlık zarının yırtılmasını; kızlık zarı patlaması, bekâret kaybı, kızlık zarının bozulması, kızlığın gitmesi, kızlık zarının delinmesi gibi değişik yöresel isimlerle ifade etmektedirler. Aslında kızlık zarının yırtılması, kırılması veya patlaması diye bir kavram yoktur. Bu tür kavramlar yalnızca kadınların ilk gece korkularını arttırmaktan başka bir anlam taşımaz.

Kızlık Zarı Hassas Bir Yapıya Sahiptir

Kızlık zarı son derece hassas, kolay yırtılabilen ve bozulunca da kendiliğinden iyileşmeyen bir yapıya sahiptir. Genellikle kişiler, gerçek anlamda bir cinsel ilişki yaşamadan sürtünme yoluyla ya da mastürbasyon sırasında parmakla kızlık zarının bozulup bozulmadığı net olarak anlamayabilir. Bu sadece zedelenme mi yoksa gerçekten kızlık zarı yırtıldı mı diye ikilemde kalabilirsiniz. En sık rastlanılan kızlık zarı yırtılması saat 6 hizasından olur, bunu saat 3 ve saat 9 hizası takip eder. Kızlık zarı yırtılması genelde, ilk cinsel ilişkide olmasına rağmen, mastürbasyon yaparken parmak veya bazen de vajen içine sokulan sert bir cismin girmesiyle yırtılabilir ya da düşme veya çarpma sonucunda vajina bölgesine sert darbe alma, travma ve kazalarla da kızlık zarı yırtılabilir.

Kızlık zarı yırtılırken kanama kişiden kişiye değişen miktarlarda olabilir. Oluşan yırtıklar kızlık zarının kanlanması az olan yerinden olursa kanama az, kalın etli ve çok kanlanan yerinden olursa kanaması daha fazla olabilir. Bazen de kızlık zarı esnek olduğu için yırtılma olmayıp kanama olmayabilir. Bu türde olanlara esnek kızlık zarı denir. Kanama olmadığı içinde genç kızın daha öncesinde bir ilişki yaşadığı düşünülebilir. Bu tür durumların yaşanmaması adına basit bir muayene ile zarın esnek olup olmadığı anlaşılabilir. Bozulmuş veya yırtılmış olan kızlık zarının cerrahi müdahale ile tamiri de mümkündür. Kızlık zarı dikimi tamir edilecek olan alanın genişliğine, uygulanacak  geçici veya kalıcı kızlık zarı dikimi tipine göre, anestezi şekline ve tekniğine göre değişmektedir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir