Kızlık zarı yırtılması nasıl anlaşılır?

Kızlık zarı vajina girişinin yaklaşık olarak 1-2 cm içerisinde ve soğan zarı inceliğinde bir dokudur. Toplum olarak özellikle de ülkemizde, çok önem verilen bir konu olan kızlık zarının; ilk cinsel ilişki esnasında bozulduğu, beraberinde kanamanın oluştuğu ve tamamen kulaktan dolma yanlış bilgilerden kaynaklı olmaktadır. Genel olarak, kızlık zarının çoğunun ilk cinsel ilişkide yırtılacağını söylememiz mümkün. Ancak, bu durum tamamen kişinin kızlık zarının yapısı ile ilgilidir. Kadınların bazısında kızlık zarı çok kalın ve elastik bir yapıda olup, özellikle bu tür kızlık zarı çeşitleri ancak doğum esnasında yırtılabilir. Kızlık zarı yırtılırken kanama değişen miktarlarda olabilir. Kızlık zarının esnek olması durumunda ne yırtılma ne de kanama yaşanmaz. Kızlık zarı yırtığını saat yönüne göre tarif etmek gerekirse, en sık olarak görüleni saat 6 hizasındadır. Bunu 3 ve saat 9 hizası takip eder.

Kızlık Zarı Yırtılması

Kızlık zarı yırtıldığı zaman tabana kadar inen bir yırtık oluşur, zedelenmede ise, durum çok farklıdır. Çünkü kızlık zarı zedelenmesinde çentik dediğimiz küçük bir hasar oluşmuştur. Bu durum sizin bekâretinizin devam ettiğini gösterir. Ancak, bunların arasındaki fark sadece bir jinekolojik muayene ile giderilebilir. Kızlık zarı yırtılması kişiden kişiye değişir ve genel anlamda cinsel ilişki ile ya da mastürbasyon esnasında sert bir cismin içeriye girmesi ile bozulabilir. Bazen de, bazı kızlık zarlarının yapıları çok ince olduğundan en küçük müdahalede bile, kızlık zarı yırtılması oluşabilir. Bunu anlamak için kendi başınıza ayna karşısında kızlık zarı yırtıldı mı diye görme ve anlama imkânınız yoktur.

Kızlık Zarı Kontrolü İçin Muayene Gerekir Mi ?

Genel olarak, kültürümüzde önemsenen bir durum olan kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı sadece konusunda deneyimli bir uzman hekim tarafından yapılan muayene sonucunda anlaşılır. Bu muayene çok kısa süreli ve kişiye herhangi bir acı hissi vermeyen kontrol yöntemidir. Eğer kızlık zarı yırtıldıysa veya bozulduysa farklı birkaç yöntem kullanılarak lokal anestezi altında kısa süreli bir cerrahi işlemle tamiratı mümkündür ve yine bu konuda uzman doktorlar tarafından bu işlem gerçekleştirilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir