Kızlık zarı şekilleri

Kızlık zarı vajinanın girişinden yaklaşık olarak 1.5 ila 2 cm içerde bulunur ve ortasında adet kanının akması için bir delik olan zarımsı bir dokudadır. Kızlık zarı, farklı şekiller alabilen, genelde vajinanın girişinde hilal şeklinde ve ince kılcal damarlarlarla çevrilidir. Kızlık zarı ilk ilişki sonrasında her kadında yapısına, esnekliğine, kanamanın olup olmamasına ve miktarına göre değişkenlik gösterebilir. Çok çeşitli kızlık zarı şekilleri vardır. Bunları sıralamak gerekirse;

Çok çeşitli kızlık zarı şekilleri:

Anülen Hymen (Yuvarlak halka): Kadınlarda en sık görülen kızlık zarı çeşidi olup, kadınların %70 ila %95’inde görülür. Vajina girişinde, halka şeklinde yuvarlak yapıdadır. Normal kızlık zarı çeşididir ve yuvarlak yapısından dolayı geniş olabilir ve esneyebilir. Bu durumda ilişki esnasında yırtılırken kanama oranı fazla olmaz ya da esnek olduğundan kanama olmaması normaldir.

İmperfore hymen (Deliksiz): Kızlık zarı tamamen kapalı ve çok nadir görülen bir kızlık zarı şeklidir. Adet görmeye başlayan genç kızların kanı dışarı akmayacağı için iç genital organlarda her ay adet kanı birikir ve bu durum şiddetli ağrılara sebebiyet verebilir. Küçük bir operasyonla kızlık zarını açmak yeterli olmaktadır.

Septalı hymen (Ara bölmeli): Bu kızlık zarı çeşidinde ortasında bir köprü görüntüsü vardır. Nadir karşılaştığımız bir durumdur. Cinsel ilişki esnasında ağrı ve aşırı kanamalar görülebilir. Böyle durumlarda küçük bir operasyonla kızlık zarı aldırılabilir.

Kribriform hymen (Çok delikli, kalburumsu): Ortasında birden fazla küçük delik bulunur ve süzgeç veya dantel görünümünde, çok nadir gözlenen bir kızlık zarı şeklidir. Cinsel ilişki esnasında bu kızlık zarı yırtılmaz ya da çok zor yırtılır. Cerrahi müdahale gerekir.

Ksentrik hymen (Yarımay): Alt kısmı kalın ve geniş bir zar olup, yarımay şeklinde görülen bir kızlık zarı şeklidir. Genelde ilk ilişki sonrasında yırtılma zor olabilir ve şiddetli kanamalar oluşur. Bu nedenle, doktorun muayenesi ile değerlendirilebilen ve müdahale gerektiren bir durumdur.

Mikroperfore hymen (Küçük delikli): Kızlık zarının tam ortasındaki delik çok küçüktür. Adet kanamaları çok ağrılı olur ve ilk cinsel ilişki esnasında zorluklar yaşanabilir. Cerrahi müdahale ile açılması gerekebilir.

Multipar hymen (Doğum yapmışlarda bulunan): Normal doğum esnasında kadınların kızlık zarı doğuma bağlı olarak gerilir ve yırtılır. Geriye kalan kısımlara karinkül (hymen artığı) olarak adlandırılır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir