Kızlık zarı hangi hallerde bozulur?

Kızlık-zarı-hangi-hallerde-bozulur

Kızlık zarı ortasında delik bulunan bir yapıdadır yani vajinanın önünde duran koruyucu bir perdedir de diyebiliriz. Ortasında bulunan ve menstürel kanamanın dışarı atılmasına yarayan açıklığın şekline göre tiplere ayrılmaktadır. Genellikle bu açıklık bir parmak büyüklüğünde ve tampon koyabilecek genişlikte olur.

Genellikle İlk cinsel ilişkinizde, penisin vajinaya girmesi ile birlikte kızlık zarı yırtılır ve kanama meydana gelir. Başka bir deyişle, mevcut olan deliğin çevresindeki dokular küçük yırtıklar şeklinde bozulur ve açıklık büyür. Bu şekilde kızlık zarı bozulmuş veya yırtılmış olarak değerlendirilir.

Bunun dışında, cinsel ilişki dışında da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilecek bazı durumlar söz konusu olabilmektedir.

Kızlık zarı hangi hallerde bozulur

Kızlık Zarının Yırtılmasına Neden Olabilecek Durumlar

  1. Bir çitin veya benzeri bir objenin üzerine çıkmaya, tırmanmaya veya üzerinden atlamaya çalışırken ya da sivri bir cismin üzerine düştüğünüzde kızlık zarı yırtılabilmektedir.
  2. Bisiklete binme, ata binme, yüksek atlama gibi sportif faaliyetler sırasında oluşabilecek travmalar sonrası yırtılma söz konusu olabilir.
  3. Parmak ya da bir cisim ile bu bölgeye yapılacak bir müdahale, mastürbasyon ile yırtılma söz konusu olabilmektedir.
  4. Doktor muayenesi sırasında veya bir operasyon neticesinde kızlık zarı yırtılmaktadır.
  5. Bazen bilmeden nadiren de olsa tampon kullanılması ve sürtünme yoluyla da o bölgenin aşırı zorlanması ve içeri şiddetli bir baskı uygulanması ile de kızlık zarı yırtılır ve zedelenebilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir