Kızlık zarı bozulursa ne olur ?

kızlık-zarının-amacı-

Kızlık zarı vajen girişini iç taraftan perdeleyen bir dokudur. Ortasında bulunan ve menstürel kanamanın dışarı atılmasına yarayan açıklığın şekline göre tiplere ayrılmaktadır. Genellikle bu açıklık serçe parmağının büyüklüğü kadar genişlikte olur.

Dünyanın birçok yerinde, birçok kültürde kızlık zarı yani hymen saflığın ve bekaretin simgesi olarak görülmektedir. Bu nedenle kadınlar özellik bazı toplumlarda kızlık zarının durumunu ve varlığını çok önemsemektedir. Hatta ülkemizde yaşandığı üzere bu durum töre cinayetlerine kadar gitmektedir. Kızlık zarının bozulduğunu anlamak uzman bir doktor tarafından yapılacak gözle muayene ile kolayca tespit edilmektedir.

 

Kızlık Zarının Amacı

Kızlık zarının amacı, kadının genital bölgesini dış etkenlere ve vajina içinde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı koruyan bir engeldir ve bu amaçla yaratılmıştır. Kızlık zarı hamilelik süresince, bebek oluşurken görevi bebeğin iç üreme sistemini mikroplardan koruma gibi düşünülse de, ileri yaşlarda kadın adet görmeye başladıktan sonra vajina kendini koruyacak yapıya gelir ve bu durumda zarın bir görevi kalmaz.

Kızlık zarı, bazı toplumlarda cinselliğe açılan kapının kilidi ve bekâretin mührü olarak lanse edilse de, kızlık zarı sanıldığı gibi değil, kadının vajinasını enfeksiyonlara karşı koruma durumudur. Kızlık zarı herkeste farklılık gösterebilir, bazısında esnek olduğu için ilk ilişki esnasında yırtılmayabilir ve kanama olmaz. Bazı kadınlarda ise damarlanma fazla olabildiği için fazla kanama da söz konusu olmaktadır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir