Kızlık zarı ameliyatı nasıl yapılır ?

Kızlık zarı ameliyatı; İlk ilişkiden sonra bekâretini kaybetmiş bir bayanın yeniden kanamanın sağlanması açısından cerrahi yolla yapılan genital bölge ameliyatlarıdır. Cinsel ilişki esnasında tahrip olunan dokunun eğer hasta isterse tekrar yeniden tamiri mümkündür.

Kızlık zarı operasyonu, 20-25 dk süren ve lokal anestezi eşliğinde yapılan, kalıcı ve geçici yöntem olarak adlandırdığımız iki seçenekli bir ameliyattır. Bunlardan ilki kalıcı kızlık zarı; Vajinanın kızlık zarı çevresindeki dokulardan flep yöntemi ile mukoza kalıntılarını kaldırıp, yırtılan bölgede yeni bir kızlık zarı meydana getirme işlemidir. Kızlık zarı kalıntıları yeterli miktarda yoksa kızlık zarına eşdeğer bir yapı oluşturmak için vajinanın iç çeperleri de kullanılabilmektedir.

Diğer uygulanan geçici yöntemde ise, kızlık zarının yırtılmasından sonra kalan dokuların görünmeyen dikişlerle birleştirilerek yeniden dikilmesi işlemidir. Bu işlemde, diğer işlem gibi 20-25 dk arasında sürmektedir. Kişinin ilişkiye girilecek tarihten 3-4 gün önce operasyonu yaptırması yeterli olmaktadır. Hastaya her iki işlem sonrasında yapılacak ya da yapılmayacak durumlar anlatılmaktadır. Bu işlemde kullanılan iplikler kendiliğinden eridiği için dikişlerin alınmasına da gerek yoktur.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir