İlk İlişki Sonrası Kanama

İlk İlişki Sonrası Kanama

Genellikle, toplumumuzda ilk ilişki sonrası kızlık zarının yırtılıp kanaması beklenir. Ancak, ilk ilişkiden sonra kanama olacağı yönündeki yanlış inanışlar adeta bizleri yanılgıya sürükler. Çünkü, nasıl fiziksel özelliklerimiz birbirimizden farklı ise, bazı kızlık zarlarının yapıları da birbirinden farklılık gösterebilir. İlk ilişki sonrasında yırtılmanın olduğu bölgede damar olmayabilir veya bulunan çok küçük damarlar anında pıhtılaşabilir, bu durumda hiç kanama olmayabilir. Özellikle özgün yapısı sebebiyle, halk arasında elastik dediğimiz kızlık zarında kanama meydana gelmez bu durumda zar sadece normal doğum sonrasında yırtılır.

İlişki Sonrası Kanamalar Devam Ederse

İlk ilişki sonrası kanamanın en yaygın sebebi kızlık zarının bozulmasıdır. Hymen dediğimiz kızlık zarı vajinanın girişini çevreleyen ince bir dokudur. Zar içinde bulunan kılcal damarlar penisin darbesi ile patlar ve buna bağlı olarak kanamalar oluşur. Kızlık zarı kanamalarında, miktar kişiden kişiye değişebilir ve bazılarında birkaç damla olurken, bazılarında ise, 3 güne kadar süren kanamalar olabilir. Normalde kızlık zarı bozulduğunda kanamalar en az yarım saatte kadar kendiliğinden durmaktadır. İlk ilişki sonrasında geniş yırtıklar oluştuğunda ise, ilişki bittiği halde şiddetli ve uzun süren kanamalar olabilir. Nadir de olsa kan kaybına yol açan ve dikiş atmayı gerektiren yırtıklar oluşabilir. Devam eden bu kanamalarda, muhakkak bir kadın doğum uzmanına başvurmanızda fayda vardır. Yapılan müdahale ile, kızlık zarındaki kanayan yer tespit edilerek, lokal veya anestezi altında işlem gerçekleştirilir ve kanama böylelikle durdurulur.

İlk cinsel ilişki sonrasında kanama miktarı birkaç saat süren hafif lekelenmeden, adet kanamasına benzer miktarlara değişkenlik gösterebilmektedir. Yalnız kanamaların kaynağı sadece kızlık zarı olmayabilir. Bazen de çok uzun süren adet kanamaları sizi yanılgıya düşürebilir. Diğer yandan, ilk ilişkide kadın aşırı heyecan, korku ve endişe yaşıyorsa, cinsel açıdan uyarılmamışsa, vajina kasları gevşemez ve ilişkiyi kolaylaştırıcı kayganlaşma oluşmaz. Böyle bir durumda ilişki yaşanırsa, kanamanın olma ihtimali oldukça yüksektir. Vajinada oluşan enfeksiyonlar ilk ilişki esnasında kanamaya yol açabilmektedir. Ayrıca, yaş faktörü de kanama açısından önemlidir. Çünkü, genç yaştaki kadınlarda, kızlık zarı yapısal olarak daha kalın ve kanlanması daha fazla olduğundan kanamalara daha fazla eğilim gösterebilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir