Hormonal Korunma Yöntemleri

1- Doğum Kontrol Hapları:

Yumurtlamayı engeller, rahim ağzındaki sıvının kalınlığını değiştirerek spermin geçişini engeller, rahmin iç tabakasını etkileyerek gebeliğin o bölgede oluşmasını engeller. Düzenli alınması yani her gün aynı saatte alınması gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen etkilerle karşılaşılabilir (ara kanaması, korunmanın olmaması gibi). Etkinliği yüksektir. Hatta rahim ve yumurtalık kanserine karşı korur, adet ağrılarını azaltır, adetleri düzenler, kansızlığı azaltır, sivilceyi azaltır, memedeki iyi huylu kistleri küçültür. Emziren anneler kullanmamalıdır. Pıhtılaşma ile ilgili sorunları olanlar, migreni, varisi karaciğer hastalığı olanlar, sigara içenler, tansiyonu olanlar ve 35 yaşın üstündeki kadınlar, doktorlarına danışmalıdır.

2- Yalnız Progesteron Hormonu İçeren İlaçlar:

Yumurtlamayı baskılar, rahim ağzındaki mukusu kalınlaştırır, kanalların hareketlerini etkileyerek ve rahmin iç tabakasına gebelik ürününün yerleşimine engel olarak etki eder. En önemli özelliği emziren kadınlarda da kullanılabiliyor olmasıdır. Etkinliği yüksektir. Ara kanama yapması istenmeyen bir durumdur.

3- Progesteron İçeren İğneler:

Diğer 2 ilaçtan farkı iğne olmasıdır. 3 ayda bir vurulur. Etkinliği yüksektir. Bıraktıktan sonra gebe kalmanın biraz gecikmesi istenmeyen etkisidir. Ara kanamalar yapabilir. Saç dökülmesi, kemik kaybı ve kilo aldırması hastalar tarafından istenmeyen durumlardır.

4- Progesteron İçeren İmplantlar:

Kolda cilt altına yerleştirilir. Yerleştirildikten 48 saat sonra etkilidir. 5 yıl kalabilir. Çıkarılmasından sonra ilk aylarda gebe kalınabilir. Etkinliği yüksektir. Etki mekanizması ve yan etkileri diğerleri gibidir. Yerleştirilmesi için cerrahi bir işlem gerekmesi hastaları biraz korkutur fakat ehil bir el kısa sürede ve problemsiz bunu gerçekleştirir.