Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel İstek Bozuklukları

Cinsel işlev bozukluğu, cinsel istekte azalma, uyarılma eksikliği, orgazm sorunları ve buna bağlı olarak cinsel ilişki kurmada ortaya çıkan güçlükleri kapsamaktadır. İsteksizlik biyolojik ve psikolojik olarak da tanımlanabilir.

Devamını Oku →
vajinismus

Vajinismus – İlişkiye Girememe ya da Zorlanma

Vajinismus, kadının vajinal kaslarının istem dışı (ki bunu vurgulayarak söylüyorum eşleri ya da partnerleri duysun diye ) kasılmasıdır, buna bağlı ilişkiye girememe ya da zorlanmadır. Yalnızca ilişki esnasında değildir bu kasılmalar.

Devamını Oku →

Uyarılma Bozuklukları

Uyarma veya uyarılmaya rağmen genital bölgedeki damarlarda değişiklikler olmaz. Normalde o bölgedeki damarlar kan ile dolar, o bölge ıslanır ve sonuçta haz alınır. Bu şikayeti olan kadınlarda ise uyarılmaya rağmen bu sonuçlar alınamamaktadır.

Devamını Oku →

Disparoni Nedir

Cinsel ilişki esnasında ağrı duyulmasıdır. Özellikle dış genital bölgede basınç hissi, dolgunluk, yırtılma, yanma hissi ya da sızı olarak görülebilir İlişkinin ilk dönemlerinde zaten fazlasıyla yaşanan bir durumdur.

Devamını Oku →

Orgazm Bozuklukları

Gerek cinsel birleşme sırasında gerekse klitoral uyarılma sonucu (mastürbasyon gibi) orgazmın gecikmesi ya da olmamasıdır. Bazen kadındaki orgazm güçlüğünün temel nedeni, erkekteki erken boşalmadır. Bu nedenle problem çok detaylı sorgulanmalıdır.

Devamını Oku →