Haftalık Takipler – Hafta Hafta Gebelik

Gebelik Yaşı:

Gebeler tarafından çok karıştırılan bir konudur gebelik yaşı. Aslında gebelik yaşı gestasyonel yaş ile hesaplanır. Gestasyonel yaşın başlangıcı gebenin son adetinin ilk günüdür.

Bir çok kadın gebeliğin dokuz ay sürdüğünü düşünür. Aslında bu kanı yanlış değildir. Ancak gebelik gestasyonel yaş ile ölçülür ve bu süre son adetinin ilk günü – yani gebe kalmadan 3-4 hafta öncesi – ile başladığı kabul edilmektedir. Bu nedenle  gebelik, son adet tarihinden itibaren yaklaşık 10 ay başka değişle 40 hafta sürmektedir. Bazı gebeler son adet tarihini tam olarak hatırlayamasa da bu tarih kabaca ultrason ölçümleri ile tespit edilebilmektedir.

İlk Trimester:

13 hafta dahil olmak üzere gebeliğin bu dönemi 1. trimester olarak adlandırılır. Gebeliğin bu döneminde annenin vücudunda  da değişimler olmaktadır.  Gebelik süreci kadından kadına aslında farklı yaşanmaktadır. Bazıları bu ilk üç aylık dönemde kendi iyi ve mutlu hissederken, bazı gebeler için bu aylar kabus ayları şeklinde geçebilmektedir. Genel olarak bu dönemlerde gebelerin yaşadığı değişimlere şimdi bir göz atalım.

Kanama : Gebeliğin ilk trimesterinde gebelerin %30’da adet kanaması şeklinde hafif kanamalar görülebilmektedir. Gebeliğin erken döneminde leke şeklinde kanamalar, bebeğin uterus’a yerleştiğinin işareti olabilir. Ancak bu kanama yoğun bir şekilde oluyorsa veya adet sancısı şeklinde bir ağrı varsa o zaman doktorunuza başvurmanız gerekecektir. Bu durum düşük veya ektopik gebeliğin göstergesi olabilmektedir.

Meme Hassasiyeti : Genellikle memelerde hassasiyet gebeliğin ilk göstergesi olarak kendini belli eder. Bu durum memelerde süt oluşumuna hazırlanılmasını sağlayan hormonal değişikliklerin bir sonucu olarak 1.trimester boyunca sürmektedir.

Akıntı : Gebeliğin ilk dönemlerinde  süt kıvamında beyaz bir akıntı görülmesi normal karşılanır. Ancak bu akıntı kokulu, yeşilimsi veya sarımsı ise ve miktarı fazla ise doktorunuza baş vurmanız gerekecektir.

Kabızlık : Gebelik boyunca özellikle sindirim sistemindeki kasların kasılmaları yavaşlar. Birde buna doğum öncesi verilen demir içeren vitaminler de eklendiğinde kabızlık kaçınılmaz olur. Bu nedenle bu şikayeti azaltmak için bol bol su içmeli ve hareket ve egzersiz yapmaya özen göstermeliyiz.

Midede yanma : Vücut bu donemde daha fazla progesteron hormonu salgılar. Buda mide kapakçığı gibi bazı kasların yumuşamasına neden olur. Bunun sonucunda midede yanma yani reflü şikayeti görülür. Bu şikayeti azaltmak için az az sık sık yemelisiniz. Yemekten hemen sonra yatmamalı, asitli ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Sabah sendromu : Mide bulantısı belkide yukarıdaki şikayetler arasında gebelerde en sık görülen şikayettir. Gebelerin %80’inde bu şikayetle karşılaşılır. İlk trimester boyunca sürebilecek bu şikayet vücuttaki hormon değişimi ile alakalıdır. Tamamen gidermek mümkün olmasa da etkisi azaltılabilir. Bunun için az yağlı hafif yiyecekler yemeye çalışmalı, ya da protein ağırlıklı yağsız et, süt gibi gıdalar tüketmeli, elma suyu gibi posasız içecekler içmeyi denemelisiniz. Çok yoğun ve sürekli olmadığı sürece çok endişelenmeyin. Eğer şikayetiniz yoğun olur ise doktorunuza başvurabilirsiniz.

Gebeliğin 1-4. Haftası

Bu haftalar arası aslında gebenin adet görme sürecini temsil eder. Ortalama adet süreci 28 gündür. Dolayısıyla kabaca 2.haftanın sonunda yani 14.günde yumurtlama gerçekleşir. Kadının adet periyotunun uzunluğuna göre yumurtlama 14.günden daha erken ve daha geç olabilir.Yumurtlama olduktan sonra yumurta fallop tüplerinin birinde uterus’a doğru ilerler ve bu yolculuğunda sperm ile karşılaştığında dölleme olayı gerçekleşir. Döllenme sonucunda bir hücre oluşur. Döllenme genellikle yumurtlamayı takip eden 5-6 gün içinde gerçekleşir.

Döllenmiş olan yumurta tüpten aşağı doğru inerken bölünerek çok hücreli bir top halini alır. Bu hücre kümesine zigot adı verilir. Döllenmeden sonraki 2-4 gün içinde uterusa gelen Zigot belirli bir süre serbest olarak hareket eder. Yumurtanın en geç 4 gün içinde uterus duvarına tutunmasıyla birlikte gebelik fiilen başlamış olur. Ancak bazen gebelik gerçekleşemeyebilir ve döllenmiş olan yumurta uterus duvarına tutunamadan adet kanaması ile vücuttan atılır.

1-4 haftalar arasında bebeğin boyu yaklaşık 4-5mm, yani bir pirinç tanesi boyundadır.

Sayfa 1 / 612345...Son Sayfa »