Genital Bölge Kararması

kizlik-zari-muayenesi-1

Genital Bölge Kararmasının nedenleri

Kadınlar için oldukça can sıkıcı bir durum olan genital bölgenin, vücudumuzun diğer bölgelerine nazaran renginin daha koyu bir renk alması durumudur. Özellikle yaşı ilerleyen ve doğum yapmış kadınların en büyük problemlerinin başında gelmektedir. Fiziksel açıdan herhangi bir sorun teşkil etmese de, psikolojik ve estetik açıdan ciddi problemlere yol açabilir. Hatta cinsel hayatı bile olumsuz etkileyebilir.

Genital bölge kararmasının en büyük sebeplerinden biri renk pigmentleridir. Güneşlenmek renk pigmentlerinin bu bölgeye koyu renkli bir görünüm almasına neden olabilir.

Hormonal değişimler genital bölgenin kararmasına sebep olabilir. Yoğun östrojen hormonu salgılandığında, özellikle de hamilelik ve ergenlik dönemlerinde  kadınlarda genital bölge kararması yaygın olarak görülebilir. Gebelik  süresince, değişen hormonlar genital bölgede olumsuz etki yapabilmektedir. Bu etki genelde de kalıcı olup, doğumdan sonra da düzelmez.

Genital bölgeye uygulanan bazı epilasyon yöntemleri de bu kararmaların sebeplerinden sayılabilir.  Jilet kullanımı ve tüy dökücü kremlerin uzun vadede kullanılması da genital bölge kararmalarına yol açabilmektedir. Genital bölgenin en etkili temizlenme yolu ağdadır.  Ağdanın uzun dönemli kullanımda sıcak kullanılması halinde kararmaya neden olabildiği söylenebilir.

Diğer bir sebepte, doğum kontrol hapları olup, östrojen içeren bu haplarda genital bölgenizin kararmasına sebep olabilir. Ayrıca, yanlış iç çamaşırı tercihleri de bu bölgelerde kararmalara sebebiyet verebilir. Bunun için kadınlar özellikle pamuklu ve hava geçiren iç çamaşırları tercih etmelidir. Yaz mevsimlerinde bikini veya mayo giymek genital bölgenin havasız kalmasına ve bu havasızlık ve yanlış uygulamalar sonucunda da genital bölgenin kararmasına neden olmaktadır.

Genital Bölge Kararmasını Önlemek Mümkün mü?

Genital bölgenin kararmasını engellemek için bazı yöntemler kullanılmaktadır. Bunların başında kozmetik kremler ve lazer uygulaması bulunmaktadır. Genital bölgenin yapısına göre, hazırlanmış kremler genital bölgeye sürülür ve rengini açmak için kullanılır. Bazı kremler sürüldükten sonra yıkanmalı, bazı kremler ise, sürülüp bırakılmalıdır. Bu yöntemleri uygularken mutlaka bir uzmana danışmanızda fayda vardır. Ayrıca, genital bölge kararmalarını önlemek için bitkisel yöntemlerden de yararlanabilirsiniz.

Kullanılan etkili ve kalıcı yöntemlerden biri de lazer uygulamalarıdır.  Bu yöntemde ise, derinin alt tabakalarına kadar inilerek, cilde koyu rengi veren hücrelerin etkisiz hale getirilmesi işlemidir. Bu işlemde, genital bölgenin renginin açılması ile kalmayıp, daha parlak, pürüzsüz bir dokuya kavuşması ve dolgun bir görünüm elde etmesi sağlanmaktadır. Lazer yöntemi ile yapılan bu tedavi 15 dakikada tamamlanmaktadır. İşlemden sonra günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir