Gebelik Takibi

Günümüzde gebelik sürecinde bebeği etkileyebilecek bir çok faktör  gebelikten önce belirlenebilmektedir. Bu sayede gebelik sürecinin hem anne hem de bebek açısından iyi  geçmesi mümkün olabilmektedir. Annenin taşıdığı riskler konusunda anne bilgilendirilerek gebelik süreç ve sonucunu iyileştirebilecek girişimlerde bulunulabilir. Bu nedenle sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek, potansiyel riskleri ve durumları belirlemek ve problemsiz olarak sonuca ulaşmak için gebe kalmadan önce uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesinde yarar vardır.

Eğer daha önceden saptanmış olan alerji, astım, diyabet, hipertansiyon ve kalp rahatsızlıkları gibi kronik hastalıklarınız mevcut ise bu durumun doktorunuza muhakkak bildirilmesi gerekmektedir. Özellikle ilk trimester (ilk 12 hafta) söz konusu kronik rahatsızlıklar için varsa sürekli kullandığınız ilaçların gebeliğe uygun olanlarla değiştirilmesi veya tedavi programının gebeliğe uygun güncellenmesi söz konusu olacaktır. Bu hem annenin hem de fetus’un sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

Örneğin kronik astım hastalığı gebelikte kandaki oksijen miktarının ve fetus’e kan akışının azalmasına neden olabilmektedir. Astım’ın etkilerini azaltmak için sigara ve tüm allerjen maddelerden uzak durulması gerekmektedir. Çoğu astım ilaçları gebelikte de kullanılabilmektedir. Ancak yine de gebelik süresince hastalık ile ilgili yaşanacak rahatsızlıkların ve değişimlerin muhakkak doktorunuza bildirilmesinde yarar vardır. Şunu da belirtmek gerekir ki, astım rahatsızlığı olan bazı gebelerin bu rahatsızlıklarında azalma hatta gebelik süresince hiçbir astım atağı ile karşılaşmamaları da mümkündür.

Bunun dışında bazı genetik rahatsızlıklar gebelik sürecini ve fetus’un sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle sizin veya eşinizin ya da ailelerin geçmişinde tespit edilmiş bir genetik rahatsızlık varsa ya da bunun varlığından şüphe duyuyorsanız mutlaka bir genetik test yapılmasında ve rahatsızlık varsa durumun tespit edilmesinde yarar vardır. Gebe kaldığınız ve genetik rahatsızlıklarla ilgili herhangi bir test yaptırmadınız. Endişelenmeye hiç gerek yok. Sizin ve bebeğiniz sağlığını korumak amacıyla tüm tedbirlerin alınması mümkündür.

Sayfa 1 / 212