Gebelik Takibi

Günümüzde gebelik sürecinde bebeği etkileyebilecek bir çok faktör  gebelikten önce belirlenebilmektedir. Bu sayede gebelik sürecinin hem anne hem de bebek açısından iyi  geçmesi mümkün olabilmektedir. Annenin taşıdığı riskler konusunda anne bilgilendirilerek gebelik süreç ve sonucunu iyileştirebilecek girişimlerde bulunulabilir. Bu nedenle sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek, potansiyel riskleri ve durumları belirlemek ve problemsiz olarak sonuca ulaşmak için gebe kalmadan önce uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesinde yarar vardır.

Eğer daha önceden saptanmış olan alerji, astım, diyabet, hipertansiyon ve kalp rahatsızlıkları gibi kronik hastalıklarınız mevcut ise bu durumun doktorunuza muhakkak bildirilmesi gerekmektedir. Özellikle ilk trimester (ilk 12 hafta) söz konusu kronik rahatsızlıklar için varsa sürekli kullandığınız ilaçların gebeliğe uygun olanlarla değiştirilmesi veya tedavi programının gebeliğe uygun güncellenmesi söz konusu olacaktır. Bu hem annenin hem de fetus’un sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

Örneğin kronik astım hastalığı gebelikte kandaki oksijen miktarının ve fetus’e kan akışının azalmasına neden olabilmektedir. Astım’ın etkilerini azaltmak için sigara ve tüm allerjen maddelerden uzak durulması gerekmektedir. Çoğu astım ilaçları gebelikte de kullanılabilmektedir. Ancak yine de gebelik süresince hastalık ile ilgili yaşanacak rahatsızlıkların ve değişimlerin muhakkak doktorunuza bildirilmesinde yarar vardır. Şunu da belirtmek gerekir ki, astım rahatsızlığı olan bazı gebelerin bu rahatsızlıklarında azalma hatta gebelik süresince hiçbir astım atağı ile karşılaşmamaları da mümkündür.

Bunun dışında bazı genetik rahatsızlıklar gebelik sürecini ve fetus’un sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle sizin veya eşinizin ya da ailelerin geçmişinde tespit edilmiş bir genetik rahatsızlık varsa ya da bunun varlığından şüphe duyuyorsanız mutlaka bir genetik test yapılmasında ve rahatsızlık varsa durumun tespit edilmesinde yarar vardır. Gebe kaldığınız ve genetik rahatsızlıklarla ilgili herhangi bir test yaptırmadınız. Endişelenmeye hiç gerek yok. Sizin ve bebeğiniz sağlığını korumak amacıyla tüm tedbirlerin alınması mümkündür.

Gebelik öncesinde başlayıp doğuma kadar sürecek olan bu takip maksimum 13 ziyaretten oluşacaktır.

GEBELİK TAKİBİ PROGRAMI

Bu ziyaretlerde hekiminiz sizden gebelikle ilgili bilgiler alınacak ve aşağıda belirtilen bazı testler yapılacaktır.

 • Kan grubu ve Kan sayımı,
 • Kan şekeri testi,
 • İdrar testiniz,
 • Rubella ( Kızamıkçık ) analizi,
 • Hepatit testi,
 • VDRL, sifilis yani frengi testi
 • Smear (rahim ağzı sürüntü testi),
 • Ultrason görüntüleme
 • Çeşitli enfeksiyon ve hormon taramaları,
 • Genetik, karyotip ve immünolojik çeşitli araştırmalar (Eğer hekiminiz uygun görürse)

Kanda veya idrarda gebelik testinin pozitif oluşu bir kadının gebe olduğunun ilk göstergesidir. Fakat bunun hekiminiz tarafından doğrulanıp gebeliğin gidişatının normal olup olmadığı değerlendirilmelidir. Merkezimizde gebelik izlemi, ikili ve üçlü tarama testleri, ultrasonografi, nuchal translucency ( Ense kalınlığı) ölçümü, amniyosentez yapılmaktadır.

GEBELİK TAKİBİNİN AMACI

 • Hem annenin hem de anne karnındaki bebeğin sağlığını kontrol altında tutmak
 • Alınması gereken gıda takviyeleri ve beslenme düzeni konusunda bilgilendirmek
 • Hamilelik süresince oluşabilecek rahatsızlıkları gidermek veya şikayetleri azaltmak
 • Yüksek risk oluşumuna neden olabilecek sorunları gözlemlemek

GEBELİK TAKİBİNİN PLANLANMASI DURUMUNDA YAPILACAKLAR

Gebelik oluşmadan önce henüz planlama aşamasında doktora başvurduğunuzda anneye çeşitli tahliller ve tetkikler yapılır. Bunların sonuçlarına göre ise gebelik açısından oluşabilecek riskler önlenmeye çalışılır. Örneğin annede kansızlık varsa gebelikten önce düzeltilir. Kızamıkçık ve benzeri enfeksiyon hastalıklarını geçirip geçirmediği araştırılır. Gebelik sırasında geçirmemesi için çok dikkatli olunması gerekir, çünkü, gebelikte bu enfeksiyonu geçirmek gebelik boyunca sorunlara neden olabilir. Anne adayı aşırı kilolu ise,  gebelik öncesi kilo vermesi önerilir. Anne adayında diyabet söz konusu ise gebelik öncesi kan şekeri mutlaka düzenlenmelidir.

Gebe adaylarına ilaç, sigara ve alkol tüketilmemesi konusunda uyarılar yapılmalı

dır. Her ayda 1 muayeneye çağrılır ve annenin tansiyonu ve kilosu ölçülür. Bazı aylarda yapılan tahlil ve tetkikler yapılır,  bebeğin kilosunun ayına göre normal olup olmadığı ultrason ile değerlendirilir. Doğuma yakın dönemde normal doğum konusunda yaklaşık bir tahmin yürütülür ama bazı durumlarda bebek ters durduğu için veya başka sebeplerlerden dolayı normal doğumun başlaması beklenmez ve sezaryen günü belirlenir. Annenin gebeliği boyunca beslenmesi ile ilgili olarak multivitamin desteği önerilmelidir.

Gebelik takibi ile ilgili haftalık olarak doktorunuzun hangi konuları takip ettiğini öğrenmek için lütfen detaylı haftalık gebelik takibi sayfamızı ziyaret ediniz.