EVLENMEK ZOR OLAN, BOŞANMAK KOLAY

EVLENMEK ZOR OLAN, BOŞANMAK KOLAY

Evlilik, bir kadın, bir anne, bir doktor ve bir terapist olarak son derece önemsediğim bir müessese. Mahsus müessese diyorum, çünkü ‘aile’ kavramıyla böylesine bütünleşmiş, bir sözcük olarak söylenmesi zor, manen kurulması daha zor ama neticede bunca keyifli olan çok az şey vardır.

BOŞAN DEMEK KOLAY

S: Eşimle aramızda çok uzun zamandır sorunlar var. Dış etkenlerden ve zorluklardan çabuk etkileniyoruz. Ama birbirimize hala aşığız. Çevremse sürekli boşanmamı telkin ediyor. Umutsuzluğa düşüyorum.

C: Bu evlilik sizin. Herkes kendi evliliği üzerinde karar mercii olmaya gayret ederse daha rahat ederiz şüphesiz. Sorunlu evliliklerin yürümesinden yana bir tavır koymuyorum ortaya. Fakat size boşanmayı düşündürmemiş ama çevreye düşündürmüş bir evliliğe şans veriyorum doğrusu. Sorunlarınızı azaltmaya, hassasiyetlerinizi normalize etmeye çalışın. Umut, sizde varsa vardır.

‘BENZEMEZ KİMSE BİZE

S: Eşimle aramızda kültürel farklar var ve ailelerimiz evlenmemize şiddetle karşı çıkıp son anda rıza gösterdiler. Ama sürekli oradan oraya çekiştiriliyoruz, bunaldık. Ailelerimizle görüşme isteğimiz kalmadı.

C: Zoru gitmiş, kolayı kalmış desenize! Evlendiyseniz, yatağın hangi tarafında yattığınız belliyse sizi etkilemelerine izin vermemek elinizde. Kimseyi kırmadan, inada bindirmeden dilediğiniz gibi davranın. Etkilendiğinizi belli etmeden hayatınızı normal bir şekilde sürdürürseniz bir süre sonra dayatmalardan yorulup vazgeçebilirler. Hatta çok abartırlarsa özletin kendinizi, çaktırmadan ince ince.

BÜKEMEDİĞİN KAYNANA ELİNİ ÖP

S: Eşimin annesi beni gelin olarak benimsemekte güçlük çekiyor ve üzerimde egemenlik kurmaya çalışıyor, beni beğenmediğini her fırsatta belli ediyor . Yapacak bir şeyim yokmuş gibi geliyor, mutsuzum.

C: Kavga edin, haddini bildirin demek kolay. Ama bekara karı boşamak da kolay. Yeniden yüz yüze bakacağımız ailelerimizle sorunlarımızı kavgasız çözmemizde büyük fayda var. Eşinizle paylaşmayı deneyin ama uygun dille. Orta yol bulmasını isteyin; eşinize çok iş düşüyor. Henüz çok gençsiniz, hamurunuz sizin dilediğiniz gibi şekillensin. Ve küstahlaşmadan kendinize güvenin. Uzaklaşmayın, yakınlaşın. Annenize, sevdiğiniz insanın annesi olduğu için verdiğiniz değerden bahsedin, aynısını ondan beklediğinizi belli edin. Bir de unutmayın; ‘kaynana’ sendromu ülkenin çok yaygın sorunlarından, yalnız değilsiniz.

AYRI DÜNYALARIN ‘SEVGİ’Lİ İNSANLARI

S: Kocam çekingen biri, bize karşı ilgili, sevgili fakat sosyal değil. Çocukların okulu, düğün, cenaze her şeyle ben ilgilenip insan içine çıkılan işlerde ben görülüyorum. Bu beni hem yoruyor hem çevreden utanmama neden oluyor.

C: Eşiniz dün birden bire böyle olmadı değil mi? Bildiğiniz ve kabullendiğiniz bir şey için karşınızdakini suçlu ilan etmek haksızlık olur. Çok haklısınız, evliliklerde ‘iki kişilik davranmak’ çok zordur. Fakat aktif olarak yer almasa da onu dahil edin bu tür ortamlara. Emir vererek değil ‘yapsan iyi olur’ diyerek, ilgisini çekecek detayları üst sıralara çekerek. Beşi de bir olmayan beş parmağın hatrına, ayrı parmaklarınızın da işe yaradığını bilin.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir