Kürtaj ülkemizde yasak olmayan yasal haklardan bir tanesidir. İstenmeyen hamilelik durumlarında hamileliği sonlandırılması anlamına gelen bu operasyon birçok kadının tam olarak bilmediği alanlardan bir tanesidir. Kürtaj çeşitli sebeplerle yapılabilen bir operasyondur. Bu sebeplerden ilki çocuğun hasta olmasıdır. Bu noktada çoğu kadın gebeliği sonlandırmak isteyebilmektedir. Bunun yanı sıra bebeğin annenin sağlığına zarar vermesi de mümkündür. Bu gibi durumlarda da kürtaj yapılması gerekecektir. Tüm bunların yanı sıra anne adayının bebeği istememesi kürtaj için geçerli bir sebeptir. Anne adayı kararından emin olduktan sonra operasyon yapılacak ve gebelik tamamen sonlandırılacaktır.

Nasıl yapılır?

Kürtaj yapımı çok da zor olmayan bir operasyondur. Genellikle genel anestezi ile yapılacak bu uygulama öncesinde hiçbir şey yenmemeli ve operasyona bu şekilde gelinmelidir. Hasta uyutulduktan sonra bebek vakumlama yöntemi ile alınacak ve daha sonra hastanın uyanması beklenecektir. Operasyon çok kısa sürede tamamlanacağından kişinin gün içerisinde taburcu edilmesi mümkündür. Hata ilk günler mutlaka dinlenmeli ve ağır işlerden uzak durmalıdır. Verilen ilaçlarda düzenli olarak kullanıldığı müddetçe hiçbir sorun oluşmayacaktır.

Gerekli olan şartlar

Kürtaj işleminin yapılabilmesi için her sağlık kuruluşunda geçerli olan belli başlı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki gebeliği süresidir. 10 haftayı geçmiş olan gebeliklerde kürtaj yapılması mümkün olmayacaktır. Bunun yanı sıra kişi evli ise eşinin de haberi olması ve rıza göstermesi gerekecektir. Tüm bu bilgiler ve daha fazlası için http://www.divakadin.com/ adresinin incelenmesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede daha detaylı bilgi alınması mümkündür.

kurtaj

Kürtaj Nedir?
Kürtaj işlemi hastane ortamında bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılan gebeliği sonlandırma işlemidir. Gebeliği sonlandırma işlemi olan kürtaj ankara ilimizde de yapılmaktadır.

Kürtaj Olmak Riskli midir?

Gebeliği sonlandırma işlemi olan kürtaj, Ankara ilimizde olduğu gibi tam teşekkürlü bir hastanede bu konuda uzman, kadın doğum uzmanları tarafından yapılmalıdır. Günümüzde rutin bir işlem olan kürtaj işlemi, oldukça sıradan ve güvenli bir işlemdir. Fakat bu durum, hastane ortamında kadın doğum uzmanları tarafından yapıldığın taktirde geçerlidir. Aksi halde, hastane ortamında kadın doğum uzmanı tarafından yapılmayan kürtaj işlemi, kötü sonuçlar doğurabilir. Kürtaj işlemi hastane ortamında kadın doğum uzmanı tarafından yapıldığı gibi, kürtaj işlemi sonunda da söz konusu kadın operasyon sonrası belirli bir süre takip edilmelidir.

Kürtaj işlemi her ne kadar rutin bir işlem olsada bazen komplikasyonlar meydana gelebilir. Bu nedenle kürtaj işlemi sonucu; yoğun kanama, rahim ve rahim ağızında hasar görme ve rahmin iltihaplanması gibi durumlar görülebilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Gebeliğini sonlandırmak isteyen bir kadın, bir kadın doğum uzmanına görünüp gereken şartları sağladığı taktirde kürtaj olabilir. Kürtaj işlemi hastane ortamında, bir kadın doğum uzmanı tarafından yarım saat içerisinde yapılan bir operasyondur. Türkiye’de kürtaj Ankara ilimizde uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Kürtaj işlemi hakkında daha fazla bilgi için divakadin.com web sitesini ziyaret edebilir bu konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

kurtaj ankara

Kadınlar, hayatlarının bir döneminde, planlamadıkları bir gebelikle karşı karşıya kalabilmektedirler. Bir kadın inanç ve kaynaklarına bağlı olarak, bu dönemde gebeliğini sürdürmeyi ve bebeğini doğurmayı, ya da bu gebeliği sonlandırmayı yani kürtaj’ı tercih edebilmektedir. Hangi yaşta olursa olsun gebeliği sonlandırmak bir kadın için duygusal ve aynı zamanda zor bir karardır. Ancak bir kadın bu kararı vermiş ise, bu işlem için güvenebileceği bir jinekolog’a gitmesi ve kürtaj’ın (gebeliğin sonlandırılması) bu hekim tarafından yapılması doğru olacaktır.

Devamını Oku “Kürtaj – Gebeliğin Sonlandırılması”