ERKEN BOŞALMA SORUNU

S: Eşimin erken boşalma sorunu nedeniyle doktora gitmeyi teklif ettim. Ancak mahremimizi başkasına açacak değiliz dedi ve o gün bugündür bu konu açılmasın diye konuşmayı hepten bıraktı neredeyse. İkna etmek mümkün olmayacak gibi.

C: Sorununuz cinsel olmasaydı da yine cinsel organınız üzerinde başka bir problem olsaydı sanırım o zaman mahrem gözüyle bakılmayabilirdi, deneyimlerimden anladığım bu. Oysa bu da tıpkı grip gibi, verem gibi, kanser gibi, kist gibi, ağrı sızı gibi bir sağlık sorunundan farklı değil. Alt yapısında psikolojik nedenlerin de bulunması onu mahrem yapmıyor, aksine çözümünün mümkünlüğünü hatırlatıp sevindiriyor. Çünkü ruhu onarmak, hücreleri onarmaktan daha kolay olabiliyor. Bunu anlatın ve anlaması için zaman verin, gerekirse öncelikle cinsel sorunları dışarıda bırakarak yalnızca ilişkiniz üzerine telkinler alırken onu bu sürece de hazırlayın. Belki biraz sinsice ama bence iş görür.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

S: Vajinismusun tedavisi olduğunu sizi tanıyana dek bilmiyorduk. Ama karımı gelmeye ikna edemiyorum. Utanıyor ‘Kadınlığımı yerine getiremiyorum mu diyeceğim!’  diyor. Evden ya da telefonla terapi olmuyor mu, imkan yok mu?

C: İnanın bir şey söylemesine daha doğrusu bir şey söylemeye hazırlanmasına gerek yok. Sürecin özelliği, insanın kendini açmasıdır, bizim onu buna hazırlamamız ve birlikte ilerlememizdir. Eşinizi çok iyi anlıyorum, alışkın olduğum ama kolaylıkla aştığımız bir durum. Bir kahve içimlik süre bile yetiyor güven vermeye, böyle başlamak lazım belki de. Kadınlık, onda. O yaşadıkça onda. Eksilmez, bitmez, yitip gitmez, gerilere itilir belki ama en öne de çekilir istenirse. Herkes ne kadar kadınsa vajinismus sorunu yaşayanlar da en az o kadar kadındır. Evden terapiye gelince, cinsel sorunların çözümünde en önemli şeylerden biri teslim olacak güveni bulmaktır. Ve bunun göz göze olması şart. Tedavinin ilerleyen günlerinde işi ikinize bırakacağım, gönül ve ten birliğiyle mücadele edeceğiniz günlerde bunun önemini daha iyi anlayacaksınız. Bana ya da başka bir uzmana, mutlaka tedaviye karar vermek için bir uğrayın.

BAŞKALARINA KARŞI CİNSELLİK KONUŞMAK

S: Kocam bana sürekli cinsel sorunlarımızı başkalarına, arkadaşlarıma anlatıp anlatmadığımı soruyor. Birleşmenin süresini, kalitesini konuşup durduğumuzu düşünüyor. Arkadaşlarının eşleri öyle yapıyormuş, ben de anlatırım memnun olmadığımı söylerim sanıyor. Nasıl vazgeçireceğim onu bu düşünceden bilmiyorum. Tabi aslında konuşuyoruz…

C: Bu küçük sırrı şimdilik taşımanızda fayda var. Ama önerim şudur ki eşiniz bu durumdan bunca rahatsızsa siz de saygı duymalısınız ve gerçekten paylaşmak istiyorsanız profesyonel adresler aramalısınız. İster çift olarak ister bireysel, kendinizi açmanız mümkün.  Aranızda gerçekten memnuniyetsizlikler varsa bunu bir uzmanla görüşün ve çözün. Kendi aranızda konuşmakla yol kat edilmiyor maalesef. Sorun diyeceğiniz kadar büyük eksikler yoksa bile kaliteyi artırmak, yatak odanızı renklendirmek mümkün.  Eşiniz sıklıkla sorduğuna göre kendini eksik buluyor olabilir, onu minik yalanlarla kandırmak yerine çözüme ulaştırın. Nasıl ikna edeceğiniz de tatlı dilinizle birleşecek dozunda gerçekçiliğinize kalmış.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir