ERKEKLERİN NİKAH MASASI FOBİSİ

erkeklerin-evlilik-fobisi

Evlilik korkusu, çoğumuzun düşündüğü ama azımızın dile getirdiği üzre erkeklerde daha fazla görülüyor. Sevdiğimiz ve tarafından sevildiğimiz adamın dahi nikah masasına oturmaktan geri durması, ayağına basacağımız korkusundan biraz daha fazlasına dayanıyor tabi. İşte bunlar da erkek soru ve sorunlarından bir demet.

FARK ETTİĞİNİ FARK EDİN EY ERKEKLER

S: Sevgilimle uzun zamandır beraberiz, aynı evde yaşıyoruz, zaten evli gibiyiz. Ailelerimiz de birlikteliğimize şahit ve üzerimizde evlilik baskısı olmamasına rağmen sevgilim evlenmek istiyor. Nedir bu kadınların ısrarı, evli ya da bekar ne fark eder!

C: Evlilikle ilgili fikirleri nedeniyle bir kadını gerçekten anlamanızı beklemiyorum, beklemiyoruz. Çünkü belki de yalnızca kadın olanların anlayabileceği bir şey ve bunda bir suçunuz yok. Fakat hislerinden söz ediyorsa ciddiye almayı deneyebilirsiniz. Her şey sizin anladığınız ölçüde gerekli ya da gereksiz değil. Bir de şöyle bakın, evli ya da bekar bir şey fark etmiyorsa siz niye bekarlıkta ısrar ediyorsunuz? Fark etmiyorsa hiç değilse biriniz için fark edeni yapabilirsiniz.

KEZBAN OLMAK YA DA OLMAMAK

S: Hayatım boyunca aşık olduğum bütün kadınlardan evlilik muhabbeti başlar başlamaz ayrıldım. Bu beni itiyor resmen. Kadın o an avamlaşıyor. Nasıl anlatırım ben kendimi? Bu konuda dengimi bulamıyorum.

C: Evlenince alyansını göstererek sevincini paylaşan Hande Ataizi’ni kezban ilan ettiler, siz de kadınları evlilik hayalleri kurunca avam buluyorsunuz demek ki. Asla yadırgamıyorum, şahsi bir duruş ve bakış. Fakat evlilik bahsi etmeyecek ve en azından evlenmeyecekse bile hayalini kurmayacak kadın sayısı oldukça az, size denk gelir mi bilmem. Bu avamlıktan değil, anlamaya gayret edin ve ilişkinizde kriteriniz bu olmasın. Kız çocukları gelinlik hayaliyle büyütülür ve nihayetinde bütün gotikler, marjinaller kına gecesi yapar.

EVLENMEMEK İÇİN EVLİLİK TEKLİF ETMEK

S: Kız arkadaşıma bir hevesle büyük ve görkemli bir evlilik teklifinde bulundum. Ama sonra fark ettim ki evlenmek değil o büyülü anı paylaşmak istiyormuşum. Şimdi bunu nasıl açıklayacağımı bilemiyorum. Yüzüğümü hep taşısın istiyorum.

C: Bir de kadınlara ‘hayallerini gerçekleştirmek için erkekleri kullanıyor’ derler. Şaka bir yana, evlilik fikri için acele etmeyin, çok gençsiniz. Eğer hislerinizi uygun bir dille paylaşırsanız yüzüğünüzü taşıyacak ve zamana bırakacaktır. Ama yok siz asla ve kat’a evlenmeyeceğiniz birine evlilik teklif ettiyseniz maalesef reklam içerikli bir şovla birinin hayalleriyle oynamış olabilirsiniz. Ayırtına varmak için iyice düşünün ve ya telafi edin ya da adım atın.

EVLENMEK VAZİFE Mİ

S: Ben de kız arkadaşım da evlilik konuşmuyoruz ama ailelerimiz, arkadaşlarımız her fırsatta gizli baskı yapıyor. Evlenip kurtulsak diyecek kadar çıldırdık. Evlenmeli miyiz?

C: Evlenip kurtulmak? Evlilik bir şeyden kurtulmak için yapılası bir şey değil. Gönülden istediğinizde evlenin ki o bir kaçış ya da sığınma olmasın. Aksi halde minik mülteciler doğurursunuz ve öylesine bir evliliğin sorumluluğunu taşırsınız. O ne diyecek bu ne diyor diye diye telef olan bir toplumun bireyleriyiz. İradenize ve kendi hayatınıza sahip çıkın derim.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir