Dul Olmanın Bedeliymiş, Bak Sen!

Bugün günlerden kadın. Dün de öyleydi, yarın da öyle. Ama siz günleri zehir edenler, siz insanı olduğuna pişman edenler, siz kadını varken yok edenler, bilmezsiniz! Siz, kadın olmak nedir bilmezsiniz, siz bu ülkede kadın olmak nedir bilmezsiniz!

Amerika’da da varmış tecavüz, bak sen! Yerlisini yaşıyoruz diye iftihar mı edelim! Tahrik unsuru katıyorlar acımıza, bak sen! Azdırabiliyoruz diye mi övünelim! Dul olmanın bedeliymiş, bak sen! Bize zulmeden kocamızı mı eş bilelim! Kötü kadınmış zaten, bak sen! İnsanın iyisini sizden mi öğrenelim!

Çiçekler mi bekliyordunuz bugün bu satırlarda? Tarlalarda bebesi sırtına bağlı çalışan, fabrikalarda ter döküp çocuğunu okutan, en kutsal duyguyu tadıp insanı çoğaltan analardan mı bahsedecektim yalnızca,öyle mi sanıyordunuz? Ütülü gömlek, kayıp çorap uğruna yerden yere atılan kadını ben de sizin gibi unuturum mu sandınız! Evinin yolunda bindiği otobüste kalçasını sağlama almak için yol boyu yer gözleyen kadını görmezden mi gelecektim, siz onu mu sandınız? Oğlan çocuk bulacaksınız diye kedi gibi yavrulattığınız kadınları sahipsiz mi sandınız! Sahi siz kendinizi ne sandınız!

Hor gördüğünüz kadın, benim kadınım! Siz beğenmiyorsanız çekin üstünden elinizi, siz sevmiyorsanız kirletmeyin güzel yazısını, sürüklemeyin yerlerde karanlığınıza. Ben kadınım, kusura bakmayın beyler, kadın artık benim kadınım!

Kırgınız size, kadınların omuzlarında yükselen o genç kız için kızgınız, elinden aldığınız gelecek ve daha niceleri için dargınız. Artık iyi hal indirimi yok size, hafifletici sebep yok. Haliniz kötü, ruhunuz ağır.

23Bugün de her gün de bizim günümüz, 8 ini bekleyemedim bu yazı için,
çekilin kenardan izleyin, bedenimize de ruhumuza da dokunmayın!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir