Doğum Kontrol

Çocuklarımız ailelerin göz bebeği olup, onların iyi yetişmesi ve toplumumuzda sosyal ve ruhen saygın bir birey haline gelebilmeleri açısından ailelere çok büyük görevler düşmektedir. Doğum kontrol geçmiş yıllarda ailelerin; yeteri kadar bilinçli olmadıkları ve kültürümüzde de yeteri kadar bu konuya önem verilmediği ve bilinçlendirilmediği için çocuk yapma konusunda kontrolsüz davrandıkları yapılan bilimsel araştırmalarla gözlemlenmiştir. Ancak, modern çağla beraber çiftlerin birçok etkili korunma yöntemleri sayesinde istedikleri sayıda, istedikleri zaman ve aralıklarla, bakabilecekleri kadar çocuk sahibi olabilmeleri imkanı sağlanmakta, istenmeyen gebeliklerde ise, onların getireceği ekonomik ve sosyal baskının endişeleri yaşanmaktadır. Doğum kontrol işte bu noktada çok önemli bir durum arz etmektedir.

En Yaygın Doğum Kontrol Yöntemleri

En yaygın olarak kullanılan yöntemler arasında doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron hormonunun ikisini birden içeren kombine haplardır. Kadınlara en uygun doğum kontrol hapı ancak bir kadın doğum uzmanı tarafından önerilebilir. Günümüzde, doğum kontrol hapları, kadınların gebe kalmasını önlemek amacıyla uygulansa da, erkeklerinde kullanabileceği doğum kontrol hapları bulunmaktadır. Doğum kontrol haplarının kadınların üreme sisteminde kalıcı bir hasar oluşturma veya kısırlığa neden olmaları gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca, prezervatifler, ertesi gün hapları, Ria’lar, vazektomi ve geri çekme yöntemleri ile, gebelik düşünmeyen çiftlerde üremenin geri dönüşümsüz ortadan kaldırılması için uygulanan sterilizasyon işlemi kadınlara ve erkeklere doğum kontrol açısından tavsiye edilmektedir.

Doğum kontrolü konusunda toplumda uygulanan ve risk faktörü bulunan bir çok yöntemler vardır. Unutulmaması gereken özellikle istenmeyen gebeliklerin anneye hem fiziksel, hem de psikolojik olarak zararlar verebileceği göz önüne alınarak, doğum kontrolü sayesinde annenin sağlığı koruma altına alınmalıdır. Bu hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için, çiftlere, istenen düzeyde aile planlaması ile, gebelikten korunmanın modern ve tıbbi yolları öğretilerek anne ve bebeğin sağlık düzeyi yükseltilmeli ve sağlıklı çocukların yetişmesi sağlanmalıdır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir