Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

doğum-kontrol-yöntemleri-nelerdir

Doğum kontrol yöntemleri

Gebelik olasılığını azaltan ya da istedikleri zaman çocuk sahibi olmalarına imkân veren çeşitli yöntemler vardır. Türkiye’de en çok kullanılan doğum kontrol yöntemleri dünya ile kıyasladığımızda daha çok rahim içi araçlardır. En çok tercih edilen iki yöntem ise, geri çekilme ve kondom kullanımı olmuştur. Günümüzde çeşitli doğum kontrol yöntemleri arasında;

Takvim Metodu: Herhangi bir ilaç veya alet kullanmaksızın matematiksel olarak yumurtlama dönemlerinin hesaplanmasıdır. Fertil günlerde cinsel ilişkiye girilmez. Çok eskilerden beri kullanılan ve bilinen bir yöntemdir.

Geri Çekilme: Bu yöntem temelde, erkeğin ilişkiye girdiğinde kendini geri çekmesi esasına dayanır.

Kondom: Lateksten yapılmış ince ve esnek bir kılıftır. Cinsel ilişki yaşamadan önce penise takılır böylece spermin rahme ulaşmasını engeller.

Diyafram: Vajinal diyafram bir halka üzerine geçirilmiş yumuşak bir kauçuktur. Serviks kap gibi örter. Spermleri öldürür ve gebeliği önler.

Mukotermal metot: Vücut ısısının takibi ile servikal mukusun gözlenmesiyle gerçekleşir. Bu yöntem yumurtlama döneminin tespitinde yardımcı olur ve âdetin ilk gününden ıslak mukusu ilk gözlenene kadar ilişkiye girilebilir. Kalın mukusun görülmesinden dört gün sonrasına kadar veya vücut ısısının yükselmesinden üç gün sonrasına kadar ilişkiye girilmez.

 

Kimyasal Yöntem Spermisidler, spermleri öldüren kimyasallardır. Bu madde köpük, krem, veya jel formunda bulunur. Cinsel ilişki öncesi vajinaya yerleştirilir ve spermler rahme ulaşmadan öldürülür.

 

Doğum kontrol hapları: Kadınların doğal hormon düzeylerini değiştirerek her ay yumurtalıklardan yumurta salınımını engeller. Spermin rahim içine girmesini ve döllenmiş yumurtanın rahim içinde kalmasını zorlaştırır. Hapın her gün düzenli alınması gerekir.

Norplant: Kadının kolunun derisinin altına yerleştirilir. Kan dolaşımına sürekli hormon salgılar. Bu yöntem yaklaşık 5 yıl gebeliği önler.

Depo provera: Kadına enjeksiyon şeklinde sentetik progesteron hormonu verilir. Bu hormon yumurtalıklardan yumurta salınımını 3 ay engeller.

Vazektomi: Erkeğin testisten penise spermleri getiren kanalların kesilmesidir. Geri döndürülebilmesi zordur.

Tüp ligasyonu: Kadınların fallopi tüplerinin tıkanması nedeniyle laparoskopi ile tüplerin bağlanmasıdır. Yumurta sperm ile karşılaşamaz ve bu şekilde döllenme engellenir.

Rahim İçi Araç (RİA): Genellikle ucunda ip bulunan plastik veya metalden yapılmış bir alettir. Rahim içine yerleştirilir ve bakır metali veya progesteron hormonu içerir. Üreme organının fiziksel çevresini değiştirerek gebeliği önler. 1 ile 5 yıl koruma sağlar.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir