Diğer Korunma Yöntemleri

1- Spermisitler:

Spermin hareketliliğini etkiler. Jel, krem, sünger şeklinde olabilir. Orta derecede etkilidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı kısmen korur. Etkinliği 1-2 saattir.

2- Rahim İçi Araç ( RIA ):

Rahim içine yerleştirilir bu yüzden yumurtanın rahime yerleşmesini önler. 2 türü vardır. Bakır veya hormon içerirler. Eğer kadının gebelik şüphesi veya enfeksiyonu varsa uygulanmaz. Vajinal kanaması ya da kanseri olanlarda da tercih edilmez. Etkinliği yüksektir. Uygulandıktan hemen sonra korumaya başlar, çıkarılınca da hemen gebe kalınabilir. Enfeksiyon riskini biraz arttırır. Bakırlı olan RIA da kanama düzensizleşebilir ve adet döneminde ağrıya sebep olabilirken hormonlu RIA ilk dönemler adet düzensizliği yapıp sonra adetlerde azalmaya sebep olabilir.

3- Doğal Yöntemler:

Takvim yöntemi ve geri çekme gibi yöntemleri kullanan Türkiye de çok aile bulunmaktadır. Etkinliği düşüktür. Bu yüzden günün birinde sizde fark etmeden gebe kalabilirsiniz!!!! Ve çok geç olabilir.

4- Süt Koruması:

Emme esnasında hormon düzeyleri değişerek yumurtlama engellenir ve gebelik önlenir. FAKAT !!! Gündüz 4 saatte, gece 6 saatte bir emzirmeli, ek gıdalar % 5-10 u geçmemelidir. Etkinliği yüksek değildir. Ekonomiktir ve emzirmeyi teşvik eder fakat kriterlere kesinlikle uyum gerektirir.