BAYRAM ZİYARETİ PROBLEMLERİ

bayram-ziyareti-problemleri

BAYRAMIN VAZGEÇİLMEZİ

Bayram ziyareti vakası bu yıl da tekrarlanıyor. Ve ben ‘aman ağzımızın tadı bozulmasın Ali Rıza Bey’ şeklinde bir tavır geliştirmiyorum.

ÖNCE KİME GİDECEĞİZ

S: Eşimle her bayram üzeri aynı kavgayı yapıyoruz 6 yıldır. Bayramın ilk gününü mutlaka onun ailesiyle geçiriyoruz. Bu ne tür bir gereklilik olabilir ki? Onun anası babası ana baba, benimkiler de bir o kadar ana baba. Ailemle bu konuyu konuştuğumda ‘fark etmez kızım boşver tatsızlık çıkmasın, kocanla aranı bozma, gönülleri olsun’ diyorlar. Ama ben istiyorum ki bir kere de onun ailesi dönsün desin ki ‘oğlum bundan sonra kızımızın ailesini ziyaret edin sonra bize gelirsiniz, ayıp oluyor böyle, yanlış anlamasınlar’. Demezler de benim için de inada biniyor artık. Bu erkek tarafı egemenliği nedir yaa! Değiştirmek istiyorum artık ben bu düzeni.

C: Erkek tarafının bu anlamsız önceliği bizim toplumsal alışkanlık ve geleneklerimizden besleniyor maalesef. İki taraf da birbirinin annesine babasına ‘anne baba’ diye hitap ediyor oysa, hürmette kusur eden yok. Ama özellikle özel günlerde bunu yaşayan çok fazla çift var. Tabi laf aramızda bazı kadınlar da bu konuda yıllardır bayrak açmış durumda. O da doğru değil. Ailelerin birbirine üstünlüğü olmamalı. Ve ayrıca kime önce gidildiğinin de böyle kasıtlı davranılmasa zerre önemi yok. Ama sizi anlıyorum. İnsan ailesini korumak, onların değerini, önemini teslim etmek istiyor, teslim edilsin istiyor. Sanırım normalde ‘böyle detaylar önemsizdir, tatsızlık çıkmasına değmez’ dememi bekliyorlar bir uzman olarak. Ama ben insan psikolojisini de gözeten bir uzman ve de bir kadın olarak bu konuda kavgaya dönüşmeyen bir tavır geliştirmenizi destekliyorum. Gerekirse şakayla karışık ve de gelin tatlılığımı kullanarak kayınvalide ve kayınpederimden alırım hatta bu desteği. Dünürlerine ayıp etmek istemezler ve oğullarının inadını kırarlar. Ha onlara bu konuda güvenmiyorsanız ‘ben babama size geleceğiz’ dedim diyerek bir iki gün öncesinden emrivaki silahını kullanabilirsiniz. Bundan sonrası için de sıraya koyun, iki bayramımız var, adilce bölüşülebilir. Fakat kavga etmeyin ve gerekirse kadınlığınızı kullanın derim. Bayram küslük istemez.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir