Bartolin Kisti Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

kadin-genital-organi

Bartolin kisti, Bartolin bezi kanalının tıkanması sonucu bloke olan sıvının Bartolin kanallarında birikmesi ile oluşan kistik yapıdır. Bazen bu yapıda enfeksiyon olabilir ve abse haline dönüşür.

Bartolin Bezi nedir, ne işe yarar

Bartolin bezleri vajina girişininin her iki yanında yer alan, uyarıldığında mukus benzeri bir salgı salgılayan vajina ve vulva arasındaki bir çift bezdir. Aslında görevi diğer bezlerle birlikte vajinayı nemli tutmak amacıyla sıvı salgılamaktır. Bartolin bezlerinden dışarı doğru uzanan ve salgının dışarı salgılandığı yaklaşık 2cm uzunluğunda kanallar mevcuttur.

Bartolin kisti nedir

bartolin kisti apsesi

Bu sıvı salgılanan kanallar tıkandığı takdirde bu bezlerde şişkinlik oluşur ve kist oluşumu görülebilir. Buna Bartolin kisti adı verilir. Genelde doğum yapmamış yada tek hamilelik yaşamış hastalarda görülme olasılığı daha yüksektir. Bu kist eğer çok büyük değilse genellikle bir sorun yaratmaz. Kistlerin büyüklüğü mercimekten limon büyüklüğüne kadar değişiklik gösterir. Ancak bu yapı çok büyürse ve rahatsızlık veriyorsa cerrahi müdahale ile alınması gerekebilir.

Bartolin kisti belirtileri

Çoğunlukla Bartolin Kisti olan bir kadının bu kistin varlığını bir doktor muayenesine kadar hissetmemesi görülen bir durumdur. Normalde vajina girişi ile dudaklar arasında hafif bir yumru oluşumu dışında bir belirtisi olmaz. Bazı durumlarda kist çok büyüdüğünde özellikle cinsel ilişki esnasında yada yürürken veya otururken bir dolgunluk ve ağrı hissedilebilir. Kist genellikle iki bezden sadece birine gelişir. Bazı durumlarda kist veya bezlerden birinde enfeksiyon gelişir ve sonrasında apse toplanması söz konusu olabilmektedir. Bu durumda şiddetli ağrı ve ateş görülebilir. Enfeksiyon olan bölgede aşırı hassasiyet ve ısı artışı görülür. Antibiyotik ilaçlar ile var olan enfeksiyon veya apsenin tedavisi mümkün olabilmektedir. Ancak apsenin ufak bir müdahale ile boşaltılması gerekecektir.

Bartolin kisti tedavisi

Kist küçükse ve doktor muayenesinden önce hiçbir belirti göstermemişse hiçbir tedavi şekli önerilmez. Ancak hastanın bu kist büyüklüğünde herhangi bir değişim olduğu takdirde tekrar doktora bildirmesi istenir. Eğer burada bir rahatsızlık veya dolgunluk hissi söz konusu ise, doktorun önereceği ağrı kesiciler, sıcak banyo ve sıcak kompres şikayetleri azaltacaktır.

Eğer apse oluşumu söz konusu ise antibiyotik kullanımı gerekecektir. Ayrıca sıcak banyo apsenin patlamasına ve drene olmasına yardımcı olacaktır.

Bunun haricinde eğer kist çok büyümüşse ve rahatsızlık veriyorsa kistin cerrahi müdahale ile çıkartılması gerekebilir. Eğer apse oluşumu söz konusu ise apsenin drene edilmesi için ufak bir kesi açılması veya kateter konulması söz konusu olacaktır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir