Ankara kürtaj

Kızlık zarı esner mi

Genelde bütün kadınların korkulu rüyası istenmeyen gebeliklerdir. Bunun sebebi olarak da zamanında gebelikten koruyucu önlemlerin alınmaması ve istenmeyen gebelik sonrasında kişilerin ne yapılacağını bilmemesidir. Kürtaj denildiğinde ilk akla gelen istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması gelse de, sağlıklı olmayan ya da anne karnında ölen bebekler ile, kadının rahim duvarının kalınlaşması ve yoğun ara kanamalarında da kürtaj işlemi uygulanmaktadır.

Ankara’da kürtaj yaptırmak

Ankara’da kürtaj yaptırmak için özellikle şehir dışından gelen hastaların gün içerisinde cerrahi operasyonla işlem tamamlanarak ve 1-2 saat sonrasında normal hayatlarına döndürülerek aynı gün yolculuk yapmaları sağlanmaktadır. Ülkemizde çocuk yaşta gebe kalan kızlarda gerek imam nikahı çatısı altında, gerekse, aile izni ile küçük yaşta evlendirilen kızların hamilelikleri kürtaj işlemiyle sonuçlanabilmektedir. Ankara’da kürtaj yapan doktorlar özel muayenehane hekimleri ve özel hastane doktorlarından oluşur. Ankara’ya gelen kürtaj hastaları diğer illere nazaran daha fazladır.

İstenmeyen gebelik durumları veya gebeliğin sonlandırılmasının gerektiği durumlar olan bebeğin anne karnında kalp atımının durması ya da ciddi sakatlıklar durumunda kürtaj işlemi gerçekleşmektedir. Yasalarımızın belirlediği süre 10 haftaya kadardır. Bu yüzden eşinizle görüşüp gebeliğin geleceği açısından kesin bir karara varmalısınız. Hamileliği sürdürmeye kararlı iseniz, gebelik takipleriniz boyunca doktorunuza başvurarak ultrason eşliğinde muayene olmanız gerekmektedir. Ülkemizde ve Ankara’da aldığınız hiçbir ilaç gebelik sonlandırılmasında kullanılamaz. Çünkü ilaçla düşük yapmak tıbben kabul edilemez bir durumdur. Ama yine de ilaçla veya kabul etmediğimiz yöntemlere başvurarak düşük yaptırılması, özellikle kırsal kesimde çok yaygın olarak görülmektedir. Bu yüzden, bu tür yöntemler kadında aşırı kanamalara ve iltihap nedenlerine yol açabilmektedir.

Sonuç olarak, düşükten sonra dahi olsa rahim içinde parça kalma riski olduğu için size yine kürtaj ve ultrason muayenesi gerekecektir. Rahimde parçanın kalıp kalmadığını veya zedelenme olup olmadığını bu muayene sonucunda tespiti ile mümkün olacaktır. Diğer taraftan, kadınlarda rahim kalınlaşması veya anormal vajinal kanamalar içinde Ankara’da kürtaj işlemi yapılmaktadır. Probe küretaj dediğimiz bu işlemde rahim içi dokuların tanısı ve tedavisi açısından biyopsi alınması bu aşamada önemlidir. İşleme bağlı olarak gerçekleştirilen cerrahi operasyon sonrası doktorunuz sizi mutlaka belli aralık süresince kontrole çağırmalıdır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir