Ailede Çocuk Problemi

ailede-cocuk-probblemi

Nişanlanırken duyduğumuz ‘Allah tamamına erdirsin’ düğünü kastederek, evlenirken duyduğumuz ise çocuğu kastederek söylenir bizim toplumumuzda. Çocuk sahibi olduğunuzda ‘işte şimdi aile oldunuz’ derler. Elbette çocuksuz evlilikler de kutsaldır ama şüphesiz ki çocuk aileye başka bir tat getirir. Aileye sihir gibi gelen çocuğun, aile yaşantısına etkileri ise daima konuşulur. İşte sizden gelenler.

S: Eşimle 14 yıldır evliyiz fakat çocuğumuz olmuyor. Çocuk sahibi olamamamız bizi gerdi ve zamanla daha sık tartışır olduk. Evlat edinmeyi konuşmaya başladık ama iletişimimize nasıl etki edeceğini bilemiyoruz.

C: Eğer tüm şartlarınız uygunsa evlat edinmenizi öneririm. Fakat şundan emin olmalısınız, çocuğu gerçekten istiyor musunuz, yoksa aranız eskisi gibi olsun diye bir kurtuluş gibi mi geliyor, bilmelisiniz. Eğer gerçekten istemiyorsanız, yeterince sevgi ve ilgi veremeyecekseniz kötü bir çözüm olur. Fakat çocuk sahibi olmayı gerçekten istiyorsanız bunun ortak amaç ve sevgi etrafında sizi birbirinize yaklaştırabileceğini düşünüyorum.

S: Çocuğumuzun oynadığı evcilik oyununda sürekli bizim tartışmalarımızı taklit ettiğini fark ettik. Cümleleri ve davranışları birebir aynı. Kötü örnek olduğumuzu düşünüp daha sakin olmaya çalışıyoruz. Ne yapmalıyız?

C: Sizi en dikkatle izlediği anları kaydediyor olabilir. Çocuklarımızın bizi taklit etmesi normaldir. Tehlikeli olansa normal bir evliliğin tartışmalardan ibaret olduğunu düşünmesidir. Neyse ki zihinleri taze ve açık, bu algısını değiştirebilirsiniz. Size önerim daha sakin olmanız ve yanında tartışsanız dahi bunu iyi örnek olacak biçimde yapmanız. Keyifli anlarınızı artırın ki akılda onlar kalsın.

S: Eşimle birbirimizi çok seviyoruz fakat boşanmanın eşiğine geldik, fikir ayrılıklarımız çok fazla. Severek ayrılmak istemiyoruz. Çocuk sahibi olarak evliliğimizi kurtarmak mümkün mü?

C: Eğer birbirinizden vazgeçmek istemiyorsanız fikir ayrılıklarınızın aranıza girmeyeceği orta yollar bulmayı deneyin. Bu konularda konuşurken katı olmaktan, inat etmekten ve son sözü söyleyen olmaya çalışmaktan vazgeçmeye çalışın. İlişkinizi yumuşatmak için emek verin. Çocuk, yeni bir enerji ve üzerinde fikir-duygu birliği içinde olduğunuz tek şey olacağından size iyi gelebilir. Bu, ne kadar istediğinizle ilgili. Öncesinde yumuşak bir zemin oluşturmanı zı ve sonra çocuğunuzu bu zemine getirmenizi öneririm.

S: Yeni evliyim. Eşimin ilk evliliğinden bir çocuğu var, annesinde kalıyor. Ben ona nasıl davranacağımı bilemiyorum, özel bir şey de yapmıyor ama beni sevmeyeceğini düşünüyorum. Ne yapmalıyım?

C: Siz onun annesi olmaya çalışmıyorsunuz, ablası ya da arkadaşı olmaya çalışıyorsunuz. Paylaşımlarınız özenli ama doğal olsun. Gözünü boyamak için büyük hamleler yapmayın, kendiniz gibi olun ve onu tanımak istediğinizi belli edin. Sizi rakip olarak görmesini sağlayacak davranışlardan kaçınır, evinizde ona daima yer olduğunu, babasının daima babası, annesinin daima annesi olduğunu hissettirirseniz ve buna olan saygınızı belli ederseniz başta alışamasa da sizi sevecektir.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir